Tagasi

Näitus “Sinna, kus olen pärija. Muutuv matmiskombestik keskajast ärkamisajani“

Tartu linnamuuseumNäitus
Toimumise koht: 29.10.2021-22.05.2022
Toimumise koht: Tartu linnamuuseum

Tartu linnamuuseumis on 29. oktoobrist avatud näitus „Sinna, kus olen pärija. Muutuv matmiskombestik keskajast ärkamisajani“, mis tutvustab Tartu kalmistute ja matmiskabelite uurimistulemusi.

13. sajandist alates maeti Eesti alal linnakogukonna liikmed kirikute ja kabelite kalmistutele, ühiskonna eliit ka kirikutesse. 1770. aastatel rajati uued kalmistud toonastest linnadest välja, ning mitmed neist on tänini kasutusel. Näitusel anname ülevaate Tartus keskaja algusest kasutusel olnud matmispaikadest.

Põhjalikumalt keskendume Tartu Jaani kiriku Münnichi kabel ja Raadi kalmistu Telleri kabeli arheoloogilise uurimise tulemustele. 1746. aastal ehitatud Chr. W. von Münnichi kabel Jaani kirikus oli esimene selletaoline Tartus ning seda uuriti 1988. aastal kiriku taastamise tõttu. 1795. aastal pühitsetud J. F. Telleri perekonnakabel Raadi kalmistul oli aastakümneid otsekui maamärk, sest selle vaskplekist katus oli kaugele näha. Siin toimusid uuringud 2017. aastal kabeli korrastamisega seoses. Ehkki nimetatud kabelid rajati vaid paarikümne aastase vahega, esindavad need aastasadu kestnud kirikutesse matmise traditsiooni lõppu ja tänapäevalgi kasutusel olevate linnakalmistute algust.

Linnade pidev areng toob paratamatult kaasa ka selle, et varasemad kalmistud jäävad ette mõnele uusehitusele. Nii on kesk- ja uusaegsete matuste arheoloogiline uurimine linna arengu jaoks paratamatu, teaduslikust seisukohalt annab see toonaste inimeste ja ühiskonna kohta palju muidu kättesaamatuks jäävaid teadmisi, mida tutvustame näitusel.

Eksponeeritud esemetest on kõnekaim 1757. aastal Lübeckis valmistatud Anna Elisabeth von Münnichi rohkete kaunistustega tammepuidust sark, mis leiti 1988. a uuringutel. 1990. aastatel linnamuuseumi Oru tänava ekspositsioonis välja pandud kirst on uue konserveerimise järel näitusel taas eksponeeritud. Esmakordselt on näitusel väljas teiste samasse kabelisse sängitatud kirstude kaunistused, rõivastuse osad ja kirstutekstiilid, samuti näitame kalmistute uurimisel leitud ehteid keskajast uusajani ning leinakommetega seotud esemeid Tartu Linnamuuseumi, Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Kunstimuuseumi kogudest.

Näituse kuraatorid on Arvi Haak, Mari Tõrv, Elis Tiidu, Riina Rammo ja Martin Malve, kujundaja Mari Kurismaa. Graafilise kujunduse tegi Mari Kaljuste, rekonstruktsioonid joonistas Eve Valper. Näituse valmimist toetasid Tartu linn, Kultuuriministeerium ja Archemy uurimisrühm. 

Näituse publikuprogramm


1. detsember 2021 – Mari Tõrv „Iidsed matused ja arheoloogia: rüüstates haudu või päästes pärandit?”
15. detsember 2021 – Kuraatorituur
12. jaanuar 2022 – Karl Käsnapuu “Tähendusest seoses surmaga
9. veebruar 2022 – Enn Veenpere “Tartu kalmistud minevikus ja tänapäeval”
5. märts 2022 – Mälestamise viisid. Ühisringkäik TÜ kunstimuuseumi ja Tartu linnamuuseumi näitustel
30. märts 2022 – Kadri Raudsepp “Surm ja taassünd Tiibeti budismis”
13. aprill 2022 – Madis Arukask “Rituaalne nutmine kui suhtlusviis surnutega meie hõimurahvastel ning mujal
27. aprill 2022 – Martin Malve “Millest kõnelevad luud?”
11. mai 2022- Meelis Friedenthal “Surm, kus on sinu astel?”

Näitus on avatud 29. oktoober 2021 – 22. mai 2022


Veel näituseid

Tartu linnamuuseumNäitus

Klaasi- ja elukunstnik Eino Mäelt

24 aprill 2023

28. aprillist kuni suve lõpuni on Tartu linnamuuseumis avatud hüpiknäitus klaasikunstnik Eino Mäelti loomingust. Linnamuuseumi, Tartu linna ja Eesti Tarbekunsti-…

Tartu linnamuuseumNäitus

Rõõm ja mure kaksikvennad. Eduard Rüga paguluses

11 aprill 2023

Alates 20. aprillist on Tartu Linnamuuseumi kolmes saalis avatud Kunstiühing Pallase näitus „Rõõm ja mure kaksikvennad. Eduard Rüga paguluses”. Näituse…

Oskar Lutsu majamuuseumNäitus

90 aastat Oskar Lutsu „Tagahoovis“

30 märts 2023

Kirjaniku majamuuseumi plangule üles pandud näitus annab ülevaate Oskar Lutsu jutustuse “Tagahoovis” teekonnast ja olulisematest verstapostidest sel teekonnal.   Raamatu esitrükk…

LaulupeomuuseumNäitus

Näitus „Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap (1893 – 1942). Mälupildid Eestimaast, Tartust ja inimestest enne Teist maailmasõda“

22 veebruar 2023

Alates 2. märtsist on Laulupeomuuseumis avatud ajalooliste fotode näitus „Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap“. Näitus tutvustab Tartut, Lõuna-Eestit ja laulupidusid…

KGB kongide muuseumNäitus

Püsinäitus

7 jaanuar 2021

Püsinäitus annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel…

Tartu linnamuuseumNäitus

Püsinäitus „Dorpat. Jurjev. Tartu.”

20 jaanuar 2021

Tartu mitmepalgelist ajalugu tutvustab püsinäitus „Dorpat. Jurjev. Tartu.”. Linna kujunemislugu algab muinasaegsest Tarbatu linnusest. Näitusel on väljas muinasaegsed tarbeesemed ning…