Sel suvel toimuva XXVIII laulu- ja XXI tantsupeo „Iseoma“ eel avab Laulupeomuuseum uue näituse “Kuhu lähed, laulupidu?”. Heites põgusa pilgu peotraditsiooni mõjutanud hetkedele ajaloos ning tänastele väljakutsetele, kutsub näitus arutlema laulupidude tuleviku üle. Sõna saavad nii laulu- ja tantsupeo traditsiooni jätkumisse panustavad koorijuhid ja korraldajad kui ka pealtvaatajana osalevad
kaasamõtlejad.
Oleme eestlastena harjunud laulu- ja tantsupidude traditsiooni pidama sama loomulikuks kui aastaaegade vaheldumist. Aga kas ja kuidas peaksime hea seisma selle eest, et meid, eestlasi ühendavad peod jääksid järgmisi põlvkondi saatma? Mõeldes laulu- ja tantsupeo tulevikule, tuleks kõigepealt vastata küsimusele, kas nüüdisaegses, muidu pidetus, ebastabiilses ja kriisidega maadlevas maailmas on laulupidu iseenesestmõistetav ja ühetähenduslik „ilmasammas“, mis püsib iseenesest. Või on peotraditsiooni püsimine ohus ning vajab püsimiseks senisest suuremat ja sihiteadlikku riigi ja rahva tuge ning võib-olla ka olulisi uuendusi? Näitus vaatab julgelt ning fantaasiarikkalt pidude tulevikku ning otsib koos külastajatega vastust küsimusele: millised võiksid laulu- ja tantsupidu olla viiekümne või saja aasta pärast?
Näituse meeskond:
Kuraator: Kristiina Tael-Annuk (Laulupeomuuseum / Tartu Linnamuuseum)
Kujundaja: Inga Vares
Graafiline disain: Merike Tamm
Videointervjuud: Asko Altsoo, Risto Lehiste, Kristiina Tael-Annuk
Stendid: Seri Disain
Tõlkija: Martin Jaigma
Keeletoimetaja: Ivi Tammaru
Näituse valmimisele aitasid kaasa Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA, Tartu sündmuste korralduskeskus ning Eesti Kultuurkapital.
Ajutise näituse pääse on 6 €, sooduspilet 4 €, alla 8-aastastele lastele tasuta.
Tunnusfoto Tarmo Haud