Tagasi

Punane õlakott ja risti kaheksa

AjaveebUudis

Aprillis avatakse Tartu linnamuuseumis näitus „Peedist Pesumasin: leidlikkus linnas” (kuraatorid M. Väljaots ja M. Uibo), mis tõstab fookusesse leiutamise, leidlikkuse, isetegemise ja taaskasutuse nõukaajal. Nii nagu Lotte Leiutajatekülas elab igas majas vähemalt üks leiutaja, nii oli ka nõukaajal igas peres keegi, kellel olid kuldsed käed. Asju ei visatud lihtsalt ära, vaid paigati, parandati, st neile anti uus võimalus.
Hiljuti täienes Tartu linnamuuseumi ajalooline kogu kahe esemega, mida seob tore ühine lugu ning mis koos sobivad hästi avama nõukaaegse argielu tahke ning täiendama linnamuuseumi kevadel avatavat näitust.

Tartu tööstuskombinaadis „Edu” valmistatud ilus punane kott on oma mõõtmetelt suhteliselt väike, eseme laius on 19 cm, kõrgus 24 cm. Pika rihmaga õlakott on valmistatud punasest kunstnahast.
Seesama kott õlal, astus koti omanik 1980. aastate lõpus Riia tänava alguses asunud vanasse Tartu kaubamajja (praegu asub samal kohal kaubanduskeskus Kvartal), kus parasjagu lookles kaubalettide vahel järjekord ja müüdi defitsiitset kaupa – käterätikuriiet.
Defitsiit oli nõukogude ajal tuntav osa argipäevast. Inimesed, kes ei kuulunud parteiladvikusse ja või kellel polnud kasulikke tutvusi, pidid defitsiidi tingimustes pidama kaubale igikestvat jahti. Järjekorrad oli üks defitsiidi ajajärgu sümboleid. Samas valitses omamoodi naljakas paradoks – poes polnud midagi saada, aga kõik ikka kuskilt said.

Täpsemalt müüdi kaubamajas tol päeval käterätikuriide kuponge. Sellised kangad olid defitsiit ja need olid müügil üsna harva. Käterätikuriiet müüdi meetriga. Linasele valgele kangale oli lisaks erinevatele mustritele valmis trükitud ka rätiku serva ääretriip. Lihtne! Kodus tuli käterätikud joone järgi ilusti välja lõigata ja ääred ära õmmelda.
Antud loos oli müügile tulnud kaardimastide kujundusega (ruutu, ärtu, risti ja poti e pada) käterätikutega kangas. Ostu sooritamine oli ise kui põnev kaardimäng, kus täpseid tulemusi oli ette ennustada võimatu. Järjekorras seisja ei teadnud, millise mustriga rätikud (kaardid) ta saab. See olenes sellest, mis hetkel tema ostukord kätte jõudis. Kangarullis tulid mastid järgemööda nagu kaardipakis, iga masti juures numbrikaardid (2-10), siis pildikaardid ning lõpuks äss. Näiteks, kui ostja soovis oma kööki just punaste südametega ärtu-rätikuid, sai ta loota vaid heale õnnele, et müüja kangarullist ostuhetkel just ärtu kaardid välja mõõdaks. Eriti vedas, kui kangarullis tulid parasjagu ärtu üheksa või kümne (siis oli käterättidel ilusaid punaseid südameid kõige rohkem).

Kangakupong käterätt, salvrätid, pajalapid ja põll 1980. aastatest. Valgele linasele kangale on trükitud erinevad köögiviljamustrid. Kupongid on valmistatud Pärnu Linakombinaadis (ERM A 1061:19).

Sealsamas kaubamajas järjekorras seistes juhtus õnnetus – õlal rippuvasse kotti lõigati žiletiga auk ja üritati sel viisil kotist varastada rahakott. See oli 1980. aastatel levinud viis, vargad kasutasid tegutsemiseks ära inimrohketes järjekordades tekkivat segadust. Õnneks olukord ei kujunenud millegipärast varga jaoks soodsaks, inetu tegu jäi pooleli ja rahakott varastamata, küll aga oli ilus punane kott rikutud. Kuna kott oli ilus, otsustas omanik liimida augu kohale kotile seestpoolt lapi, paigatud koht ei seganud kotti edasi kasutamast.

Esemed andis Tartu Linnamuuseumi kogusse 2024. aastal Anne Urbel (sünd. 1953).


Teksti autor on Kristi Musteikis, Tartu Linnamuuseumi ajaloolise kogu teadur-koguhoidja.

Vaata lisaks

Kõik uudised
Tartu linnamuuseumUudis

Linnamuuseum on remondi tõttu suletud 29. jaanuarist 24. aprillini.

29 jaanuar 2024

Tartu linnamuuseum on suletud 29. jaanuarist 24. aprillini. Tegeleme ruumide remondi ja näituste „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“ ja “Meie Tartu”…

Tartu linnamuuseumUudis

Tartu linnamuuseum annab võimaluse osaleda unikaalse “Meie Tartu” näituse loomisel

24 märts 2023

Kultuuripealinna aasta on ukse ees ja Tartu linnale on järgmine aasta märgilise tähtsusega. Tartu linnamuuseum kutsub praegusi ja endisi tartlasi…

Tartu linnamuuseumLaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19. sajandi linnakodaniku muuseumUudis

Jõulud muuseumis

3 november 2022

Tartu linnamuuseum„Kadunud jõulukinkide müsteerium” 8. detsembrist kuni 22. detsembrini pakume eelkooliealistele alates 5. eluaastast ning 1.-5. klassi õpilastele võimalust tähistada…

Tartu linnamuuseumUudis

Tartu lugu saab väärilise vormi. Tartu linnamuuseum kuulutab välja püsiekspositsiooni ideekonkursi

12 november 2021

Tartu linnamuuseum kutsub osalema ideekonkursil ”Tartu linnamuuseumi ekspositsiooni sisearhitektuurne ja graafiline kujundus”, mille eesmärgiks on leida kõige sobivam visuaalne lahendus…

Tartu linnamuuseumKGB kongide muuseumUudis

Lõppevate näituste päev

24 september 2021

Laupäeval, 25. septembril on Tartu linnamuuseumis ja KGB kongide muuseumis peagi lõppevaid näituseid võimalik külastada 1-eurose pääsmega.  Tartu linnamuuseumis saab 26….

LaulupeomuuseumUudis

Laulupeomuuseumis eteldakse koidlulauliku valgel

5 november 2024

XXVIII üleriigilise noorte etluskonkursi “Koidulauliku valgel” Tartu linna ja Tartumaa eelvoor toimub 14.11.2024 Laulupeomuuseumis. Parimad võistlevad edasi Pärnus Koidula Muuseumis,…

Ajaveeb19. sajandi linnakodaniku muuseumUudis

Kvartetimängud siis ja praegu

31 oktoober 2024

19. sajandi linnakodaniku muuseumis on avatud näitus “Ring ümber Eesti”, mis tutvustab baltisakslastega seotud laua- ja kaardimänge. Näha saab nii…

LaulupeomuuseumUudis

🎄 Jõulutunnid Laulupeomuuseumis

4 oktoober 2024

Osalusteater: Punamütsike ja (hea) hunt Tuttav lugu uues kuues. Jõulude puhul saavad kõik loomad metsas üksteisega hästi läbi ja tähistavad…

Kõik uudised