Tagasi

Märtsiküüditamise aastapäev

KGB kongide muuseumUudis

25. märtsil möödub 72 aastat 1949. aasta märtsiküüditamisest – Nõukogude Liidu poliitilise ladviku, Eesti NSV Kommunstliku Partei funktsionäride ning erinevate jõustruktuuride poolt orkestreeritud suurekaliibrilisest kuritegelikust operatsioonist tsiviilelanikkonna vastu, mis Eesti kõrval tabas ka Lätit ja Leedut. Selle aluseks oli 29. jaanuaril 1949 NSV Liidu Ministrite Nõukogus vastu võetud määrus: “Kulakute ja nende perekondade, illegaalselt elavate, relvastatud kokkupõrgete ajal tapetud ning süüdimõistetud bandiitide ja natsionalistide perekondade, vastupanutegevust jätkavate legaliseeritud bandiitide ning nende perekondade, samuti represseeritud bandiitide abistajate perekondade Leedu, Läti ning Eesti territooriumilt väljasaatmise kohta”. Lahtiseletatult tähendas see Eestis seda, et Nõukogude võimu üheks eesmärgiks oli traditsiooniline, kuid juba hääbumise sunnitud talumajandus lõplikult sovetiseerida ehk siis asendada kolhooside võrgustikuga. Teisalt, sellele protsessile vastuseisjad, kes samal ajal võimestasid kõige rohkem ka nõukogude korra vastu võitlevate metsavendade tegevust, aga kaugele sundasumisele saata.

Küüditamisoperatsiooni „Murdlaine” (vn keeles Priboi) käigus, mis vältas mitu päeva, veeti Eestist Siberisse „igaveseks ajaks” asumisele üle 20 000 inimese. Uue „kodu” pidid inimesed looma Novosibirski, Omski ja Irkutski oblastites ning Krasnojarski krais. Süütute inimeste kinni nabimise ning laadimispunktideni saatmisega tegelesid spetsiaalsed operatiivgrupid. Ühe grupi kohta arvestati kuni 4 peret, kuid see arv kõikus vastavalt olukorrale.

Foto 2. KGB kongide muuseum. Esiplaanil küüditatute kohvrid. Autor Mikko Selg.

Mis puudutab Tartut, siis siit teele saadetud küüditamise ešelon, numbriga 97314, koosnes 62 vagunist. Erinevalt 1941. a. küüditamisest ei asunud pealelaadimispunkt linnas sees asuvas Tartu raudteejaamas, vaid oli viidud linna serva, Emajõe kaldal asuva saeveski lähedale. Selle abinõu eesmärgiks oli küüditajatel toimetada linnarahva silme ees võimalikult märkamatult ning vältida võimalikke rahutusi. Küüditamine ei kulgenud siiski kaugeltki nii ladusalt ja kiiresti, kui ametnikud oli plaaninud. Bürokraatlike segaduste kõrval said takistuseks ka ilmastikuolud. Tartus muutusid laadimispaiga juurdesõiduteed peagi nii poriseks, et autod jäid kinni ning läbi pääsesid ainult kolmeteljelised „Studebakerid”.  See tähendas seda, et kui ešeloni üks külg oli mülkaks sõidetud, tuli inimeste peale laadimine teisele poole üle viia. Samuti selgus, et suurel hulgal küüditatavatel polnud kaasas üldse toiduaineid ning puudus oli ka joogiveest, mida järgnevalt Tartu vangla hobustega Emajõest kohale toimetati. 27. märtsiks oli seis selline, et Tartus oli vagunitesse laaditud 955 inimest: 246 peret ja 215 üksikisikut, neist mehi 214, naisi 479, lapsi 262. Seejärel asus ešelon Omski poole teele. Karmist teekonnast annab aimu tõsiasi, et Omskisse kohale jõudes paigutati kohalikku haiglasse terve vagunitäis inimesi. 

KGB kongide muuseum mälestab kõiki küüditamisohvreid ja ootab inimesi oma püsi- ja ajutise näitusega tutvuma, kui olud seda jälle lubavad.

(Tartu sündmuste kirjeldusel on kasutatud järgmist materjali: Pearu Kuusk, „1949.a. märtsisündmused küüditajate ettekannetes Tartu näitel”. Tartu Linnamuuseumi aastaraamat 2002.)

Foto 1. Küüditamisvagun. Aprill 1949. Vagun nr. 45 Uurali taga. Võru, Valga, Tartu ja Pärnu inimesed. Foto: Vabamu, https://vabamu.entu.ee/public-fond/entity-86673/009702-000-dokument-foto

Vaata lisaks

Kõik uudised
Tartu linnamuuseumUudis

Linnamuuseum on remondi tõttu suletud 29. jaanuarist 24. aprillini.

29 jaanuar 2024

Tartu linnamuuseum on suletud 29. jaanuarist 24. aprillini. Tegeleme ruumide remondi ja näituste „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“ ja “Meie Tartu”…

Tartu linnamuuseumUudis

Tartu linnamuuseum annab võimaluse osaleda unikaalse “Meie Tartu” näituse loomisel

24 märts 2023

Kultuuripealinna aasta on ukse ees ja Tartu linnale on järgmine aasta märgilise tähtsusega. Tartu linnamuuseum kutsub praegusi ja endisi tartlasi…

Tartu linnamuuseumLaulupeomuuseumOskar Lutsu majamuuseum19. sajandi linnakodaniku muuseumUudis

Jõulud muuseumis

3 november 2022

Tartu linnamuuseum„Kadunud jõulukinkide müsteerium” 8. detsembrist kuni 22. detsembrini pakume eelkooliealistele alates 5. eluaastast ning 1.-5. klassi õpilastele võimalust tähistada…

Tartu linnamuuseumUudis

Tartu lugu saab väärilise vormi. Tartu linnamuuseum kuulutab välja püsiekspositsiooni ideekonkursi

12 november 2021

Tartu linnamuuseum kutsub osalema ideekonkursil ”Tartu linnamuuseumi ekspositsiooni sisearhitektuurne ja graafiline kujundus”, mille eesmärgiks on leida kõige sobivam visuaalne lahendus…

Tartu linnamuuseumKGB kongide muuseumUudis

Lõppevate näituste päev

24 september 2021

Laupäeval, 25. septembril on Tartu linnamuuseumis ja KGB kongide muuseumis peagi lõppevaid näituseid võimalik külastada 1-eurose pääsmega.  Tartu linnamuuseumis saab 26….

Tartu linnamuuseumUudis

Uued muuseumitunnid!

11 aprill 2024

Ootame õpilasi Tartu linnamuuseumi näituse „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“ muuseumitundidesse! Pakume erinevas vanuses õpilastele temaatilisi muuseumitunde, mis jutustavad sellest, kui…

LaulupeomuuseumUudis

UUS! Õpituba “Kui minu vanaema noor oli”

8 aprill 2024

Õpituba näituse “Lapseks olemise kunst” juurde. KUI MINU VANAEMA NOOR OLI Õpitoad viib läbi Mari ehk näitleja Merilin Viks. Läheme…

Oskar Lutsu majamuuseumUudis

Näitus “Kapsapää”

1 aprill 2024

Oskar Lutsu naljamäng „Kapsapää” („Kapsapea”) ilmus 1913. aastal ja seda on erinevates teatrites korduvalt lavastatud. Räpina ÜG õpilane Elizabeth Tensi…

Kõik uudised