Tagasi

Estin Rand. Rännak

Uncategorized @et19. sajandi linnakodaniku muuseumNäitus
Toimumise aeg: 29.09.2021-31.10.2021
Toimumise koht: 19. sajandi linnakodaniku muuseum

Joonistused ja maalid 2021

29. septembrist on 19. sajandi linnakodaniku muuseumis avatud Hugo Treffneri Gümnaasiumi abituriendi Estin Ranna kunstinäitus „Rännak”, mis on valminud tema uurimis- ja praktilise töö raames. 

Näitusel eksponeeritavad 7 teost on valminud inspireerituna 19. sajandil sündinud luuletajate loomingust, mille temaatika on seotud Tartu linnaga. Teoste kõrval saab lugeda luuletusi, sealhulgas ka paar võõrkeelset, mis on Randa vastava töö valmimisel innustanud. Kohati on näitus nagu füüsiline „luuleraamat”, kus on rõhk nii Ranna kunstitöödel kui ka luuletustel endal, põimides omavahel kaks loomežanri – kujutav kunst ja luule –, andes vaatajale võimaluse saada erilisem kunstiline elamus.

Näituse pealkiri „Rännak” on mitmetähenduslik: esiteks sümboliseerib see kogemuslikku kunstilist teekonda näitusel, sest korraga saab tutvuda nii Ranna kunstitööde kui ka enam kui sajandivanuse luulega. Teiseks on näitus nagu ajarännak, tutvustades Tartut samaaegselt läbi 19. sajandi luuletajate ja noore abituriendi pilgu. Lisaks on tegemist Ranna esimese avaliku kunstinäitusega, mille korraldamine on tema jaoks iseviisi rännak olnud. Ühtlasi on pealkirjal ka lingvistiline aspekt: Ranna „Rännak” kõlab ilmselt omajagu huvitavalt.

Estin Rand, sündinud 24. aprillil 2003. aastal, on mitmekülgsete huvidega noor gümnasist. Lisaks kunstile on tema kirgedeks loodus ja loodusained, laulmine, kirjutamine, igasugused käelised tegevused nagu kokkamine ja käsitöö ning ristsõnade lahendamine lootuses kunagi saadetud vastuste eest mõni auhind võita. Suure tõenäosusega võib teda kohata kõrvaklappidega mööda Tartu linna tiirutamas ning filosoofiliselt elu rõõmude ja murede üle mõtisklemas.

Oma päritolult pole Rand põline tartlane, vaid tema juured on Tartumaal Luunja vallas. Viimastel aastatel on aga tema side Tartuga palju lähedasemaks muutunud eelkõige tänu Hugo Treffneri Gümnaasiumisse siirduma õppimisele. Seda suurem on ka Ranna heameel, sest ta poleks kunagi julgenud unistada esimese kunstinäituse eksponeerimisest sellises kohas, nagu seda on 19. sajandi linnakodaniku muuseum. 

Huvi kunsti vastu on Rannal olnud juba väiksest peale – tema üks unustamatuid mälestusi kunstiga on see, kuidas ta raiskas terve paksu A4 paberi ploki ära, et igale paberile mõni kriipsujuku tõmmata – nõnda saigi alguse Ranna rännak kunstimaastikul. Ta on joonistanud oma pereliikmeid ja tuttavaid, neile portreid ja isetehtud sünnipäevakaarte kinkinud. Põhikooliski tegi Rand oma loovtööks kunstiblogi „Loov Silm”, omandades kogemuse kunstitööde virtuaalsel tutvustamisel. „Rännak” on aga Ranna esimene avalik kunstinäitus, mis on ühtlasi valminud tema uurimis- ja praktilise tööna.

Idee vanemate luuletuste põhjal, mis oleksid Tartuga seotud, tuli Rannal üsna viimasel minutil. Pärast pikki otsinguid ja mõtlemisi avastas Rand internetis sellise veebilehe nagu „Tartu ilukirjanduses”, mis koondab endas, nagu pealkirjaski mainitud, erinevaid Tartuga seotud ilukirjanduslikke tekste. See avastus oli Ranna jaoks tõeline „heureka”-moment, sest ilukirjandust viimane imetleb ja leidis, et kunsti ja luule ühendamine oleks tema näitusel parim idee. Teemat kitsendas Rand näitust muuseumi järgi, mis näitust eksponeerib, otsustades põimida kunstiteosed 19. sajandi ja Tartuga. 

Näitusel eksponeeritavates töödes kohtab mitmeid tuttavaid Tartuga seotud motiive, näiteks Emajõgi – tartlaste “meri”, mis on aidanud sajandeid muuta siinset kaubandust hõlpsamaks või lihtsalt pakkunud inimestele silmailu; Kivisild, Kaarsilla asemel asunud sild, mis paraku hävines II maailmasõja käigus; Tartu Ülikool, Tartu elu, kultuuri ja vaimu kandja.

Näituse eesmärk on panna vaatajat nägema Tartu linna läbi kunstilise vaatevinkli ja väärtustama selle kultuuri ning ajalugu, mis on Eestit palju mõjutanud. 

„Tartu linn on väga armas koht. Üldse on Eesti väga armas riik. Peaksime olema uhked, et oleme osa sellest väikerahvast, mis on vapralt enesele iseseisvuse välja võidelnud. On tarvis hinnata neid inimesi ja sündmusi, mis on tänaseks viinud meid siia, kus me parajasti oleme.” ütles näituse autor.

Veel näituseid

Oskar Lutsu majamuuseumNäitus

Plangunäitus “Soovide puu” ja uuendatud väljapanek Lutsu majas

4 november 2021

2021. aasta alguses, kui meil kõigil oli seljataga raske ja teistmoodi aasta, kui inimesed omavahel enam kokku ei saanud, kui…...

LaulupeomuuseumNäitus

Näitus „Tartu ARSi keraamika ajast aega“

2 november 2021

Laulupeomuuseumis avaneb 9. novembril uus näitus „Tartu ARSi keraamika ajast aega“. Näitus püüab heita veidi valgust Tartu savikeraamikatööstuse käekäigule ja…

Tartu linnamuuseumNäitus

Fotonäitus “Werner läbi aegade”

19 oktoober 2021

Tartu linnamuuseum avab 22. oktoobril Werneri kohvikus (Ülikooli 11) fotonäituse „Werner läbi aegade”, mis on pilguheit linna vanima siiani tegutseva…...

Tartu linnamuuseumNäitus

Näitus “Sinna, kus olen pärija. Muutuv matmiskombestik keskajast ärkamisajani“

11 oktoober 2021

Tartu linnamuuseumis on 29. oktoobrist avatud näitus „Sinna, kus olen pärija. Muutuv matmiskombestik keskajast ärkamisajani“, mis tutvustab Tartu kalmistute ja…

KGB kongide muuseumNäitus

Püsinäitus

7 jaanuar 2021

Püsinäitus annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel…

Tartu linnamuuseumNäitus

Püsinäitus „Dorpat. Jurjev. Tartu.”

20 jaanuar 2021

Tartu mitmepalgelist ajalugu tutvustab püsinäitus „Dorpat. Jurjev. Tartu.”. Linna kujunemislugu algab muinasaegsest Tarbatu linnusest. Näitusel on väljas muinasaegsed tarbeesemed ning…