Tagasi

VARMO PIRGI LÄKITUSED VANGILAAGRIST

19. sajandi linnakodaniku muuseumUudis

10. juunist on 19. sajandi linnakodaniku muuseumis Tartus avatud väljapanek pallaslase Varmo Pirgi (1913–1980) vangilaagriloomingust. Näitus tähistab Valve Janovi 100. sünniaastat.

Kõik eksponeeritud maalid ja joonistused (aastaist 1944–1954) on Varmo Pirk pühendanud või saatnud vangilaagrist õpingute ja elukaaslasele Valve Mossile (aastast 1955 Janov, 1921–2003). Need väiksed meistritööd on tihti kujutlus- ja unenäoportreed Valvest. Valve tuli „Pallase” kooli aasta hiljem kui Varmo. Sõja ajal kuulusid nad juba õnnelikult kokku. Enamasti on Valve ja Vavi asemel piltide man kirjas Puti. See hellitusnimi pärines omal ajal armastatud Ungari päritolu tummfilminäitlejalt Lya De Puttilt.

Aastad 1944–1954 olid Varmo Pirgi elus ja loomingus omaette etapp, mida võib nimetada ka ellujäämiskursuseks. Ellujäämiseks nii füüsilises kui ka vaimses mõttes. 1944. aasta sügisel üritas Varmo Pirk pageda uue Vene okupatsiooni eest Läände, koos Valve Mossi ja teise õpingukaaslase Kaja Kärneriga. Ebaõnnestunult. Järgnesid arreteerimine 1945. aasta kevadel ning vangilaagriaastad. Arhangelski oblasti vangilaagreist vabanes Varmo Pirk 1954. aastal. Tema tervis oli nii läbi, et ta lasti lahti enne tähtaega ja saadeti koju surema.

2010. aastal korraldas Kunstiühing „Pallas” Tartu linnamuuseumis Varmo Pirgi näituse „Enne valguse vaheaega”, mis keskendus kunstniku varasele loomingule aastaist 1940–1946. Kui toonase näituse teosed pärinesid nii era- kui muuseumikogudest, siis praegune jätkuväljapanek hõlmab üksnes erakogu. Enamikku teostest pole kunagi varem avalikult näidatud.

Varmo Pirk õppis eri nimede all tegutsenud Kõrgemas Kunstikoolis „Pallas” aastail 1937–1944 ning Vene ajal selle asemele asutatud Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis aastail 1944–1945. Tema peamised õpetajad olid Kaarel Liimand, Villem Ormisson ja olulisimana end aastaid Pariisis täiendanud Aleksander Vardi. Eriti Vardilt, kelle ateljeesse ta jõudis 1940. aastal, õppis Varmo Pirk väärtustama valgust ja värvi, looma õhustikku ja valdama mitmefiguurilisi seadeid.

Esimest korda esines Varmo Pirk „Pallase” meesõppurite koondise näitusel 1939. aastal Viljandis. Teise ilmasõja ajal pani kunstiarvustus tähele ja märkis ära nii tema joonistusoskust kui ka koloriiditaju. Varmo Pirgi pilte hinnati ja osteti. Ta sekundeeris edukalt Kõrgema Kunstikooli „Pallas” lõpetanud Endel Kõksi, Elmar Kitse ja Lepo Mikko, aga samuti Herman Aunapuu tollasele loomingule. „Pallase” koolist oli otsustatud  saata ta edasi õppima Viini Kunstiakadeemiasse, aga sõda muutis kõik.  

Vangilaagrist vabanenud Varmo Pirk naasis esialgu isakoju Tartusse ja toibus vähehaaval. 1956. aastast hakkas ta taas esinema Tartu näitusil, aga 1958. aastal siirdus Tallinna. Mitu isiknäitust oli tal 1963. aastast alates nii Tartus kui ka Tallinnas. Varmo Pirk oli rahutu hing ja tema ampluaa kunstnikuna mitmekesine, täiesti vabast eneseväljendusest tellimustöödeni. Ta oli muuhulgas meie sõjajärgse abstraktse kunsti pioneere koos Valve Janoviga ja Ado Vabbe järel. Siis, kui sedalaadi kunsti eksponeerimine näitusil ei tulnud kõne alla. Oma loominguga seisis ta lähedal meie esimesse sõjajärgsesse mitteametlikku kunstirühmitisse – 1960. aasta rühmitisse – kuulunud kunstnikele: Valve Janov, Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Lüüdia Vallimäe-Mark, Heldur Viires.

Väike suvenäitus Varmo Pirgi loomingust jääb vaadata sügise alguseni, 22. septembrini.      

Enn Lillemets

koostaja ja kujundaja

Enn.Lillemets@gmail.com

55558280

Näitust toetavad Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

Kunstiühingu „Pallas” tegevust toetab Kaubamaja AS.

FOTO: Valve Moss ja Varmo Pirk „Pallase” peol (1940?).

REPROD:

Kaks kollast liblikat (mälestusist). 1946. Õli. Erakogu. Repro: Malev Toom.

Puti. 1947. Akvarell. Erakogu. Repro: Malev Toom.   

Vaata lisaks

Kõik uudised
Tartu linnamuuseumUudis

Näitus „Elukaare värvid. Tartu perekonnaseisuamet 1926–2021”

15 september 2021

Neljapäeval, 16. sept. 2021 avatakse Tiigi 12 hoones, mida paljud tartlased tunnevad õnnepalee nime all, perekonnaseisuameti ja Tartu linnamuuseumi ühistöös…

Oskar Lutsu majamuuseumUudis

XVIII Tammelinna päevade salongiõhtu Alo Põldmäega

13 september 2021

XVIII Tammelinna päevade salongiõhtu 16. septembril kell 18 O. Lutsu majamuuseumi aias (Riia 38). Külas on helilooja, muusikapedagoog ja -teadlane…...

Tartu linnamuuseumUudis

Rändnäitus “TÄHELEPANU! 1991! START!” on kohal!

31 august 2021

31. augustil avatakse Küüni tänaval 12-meetrine ajalabor, rändnäitus “Tähelepanu! 1991! Start!”, mis viib meid tagasi 30 aasta taguste ootuste ja…

Kõik uudised