Tagasi

Tartu linnamuuseum kogub Vanda Juhansooga seotud mälestusi ja esemeid

Tartu linnamuuseumUudis

Juunikuus avab Tartu linnamuuseum Vanda Juhansoo isikule ja loomingule pühendatud näituse. Sellega seoses kutsub muuseum jagama Vanda Juhansooga seotud mälestusi, fotosid ja esemeid.

Vanda Juhansoo (1889–1966) oli tuntud tekstiilikunstnik ja käsitöömeister, rändur, polüglott, särav kunstiõpetaja, kodukujundaja, naiskäsitöö aktiivne edendaja ja imeline aiakujundaja. Ta oli Ateneumi kunstitööstuskooli vilistlane ja seega üks esimesi Eesti kõrgharitud naiskunstnikke. 1914. aastast 1950. aastate lõpuni pühendus Vanda Juhansoo kunstiõpetaja elukutsele. 

Paljud mäletavad Vanda Juhansood aga hoopis Valgemetsa „nõiana”. 1930. aastatel oli Valgemetsa kujunenud Tartu linnarahva ja haritlaskonna populaarseks suvituskohaks. Vanda suvila vabastiililne arhitektuur rikkus traditsioonilise maitse ja ratsionaalsete ehitusvõtete piire, kuid sobitus imehästi loodusliku aia ja ekstravagantse perenaisega. Nii ärataski Vanda Juhansoo aed külastajates suurt imetlust ja tähelepanu – 1960. aastatel võttis Vanda oma imelises aias mitmel suvel vastu üle 200 ekskursiooni.

Vanda Juhansoo loodud kunst on selline, mis on pahatihti kadunud igasuguseid jälgi jätmata. Aed on muutunud, maja saanud uued peremehed ning suurem osa tekstiilidest on hävinud.

Tartu linnamuuseum kutsub kõiki, kes on Vanda Juhansoo aeda külastanud, oma mälestusi jagama. Ootame ka kõiki muid ülestäheldusi värvikast kunstnikust ja õpetajast, samuti Valgemetsa „nõiamajaga“ seotud mälestusi. Kõik, kellel on Vanda Juhansoo või tema aiaga seotud fotosid ja esemeid, võiksid samuti teada anda, et saaksime neid võimalusel näitusel eksponeerida ning tuleviku jaoks jäädvustada. 

Näituse kuraatorid on Rebeka Põldsam ja Andreas Kalkun.

Telefon: 746 1902 (Nele Dresen, ekspositsiooniosakonna juhataja)

Postiaadress: Narva mnt 23, Tartu linn

E-post: info@muuseum.tartu.ee

Vaata lisaks

Kõik uudised
BLOGIOskar Lutsu majamuuseumUudis

Kui Oskar Luts pidas raamatupoodi Tartu 1921 – 1922

6 mai 2021

Kui Oskar Luts oli 34. aastane ja juba üsna tuntud ning hinnatud kirjanik, otsustas ta ühel heal päeval raamatukaupmeheks hakata…....

BLOGITartu linnamuuseumUudis

Viktoriin – vana Tartu Eduard Sellekese fotodel

30 aprill 2021

Eduard Selleke (1885 – 1976) on Johannes Pääsukese kõrval teine oluline eestlasest fotograaf, kes tegi rohkelt jäädvustusi 20. sajandi esimese…

Tartu linnamuuseumUudis

Taaslavasta foto 90ndatest!

20 aprill 2021

Ootame fotosid kuue muuseumi koostöös sündiva, sel suvel seitsmes linnas eksponeeritava rändnäituse “Tähelepanu! 1991! Start!” tarbeks. Mai lõpus avatakse Tallinnas…

Kõik uudised