Tagasi

Tartu linnamuuseum kogub Vanda Juhansooga seotud mälestusi ja esemeid

Tartu linnamuuseumUudis

Juunikuus avab Tartu linnamuuseum Vanda Juhansoo isikule ja loomingule pühendatud näituse. Sellega seoses kutsub muuseum jagama Vanda Juhansooga seotud mälestusi, fotosid ja esemeid.

Vanda Juhansoo (1889–1966) oli tuntud tekstiilikunstnik ja käsitöömeister, rändur, polüglott, särav kunstiõpetaja, kodukujundaja, naiskäsitöö aktiivne edendaja ja imeline aiakujundaja. Ta oli Ateneumi kunstitööstuskooli vilistlane ja seega üks esimesi Eesti kõrgharitud naiskunstnikke. 1914. aastast 1950. aastate lõpuni pühendus Vanda Juhansoo kunstiõpetaja elukutsele. 

Paljud mäletavad Vanda Juhansood aga hoopis Valgemetsa „nõiana”. 1930. aastatel oli Valgemetsa kujunenud Tartu linnarahva ja haritlaskonna populaarseks suvituskohaks. Vanda suvila vabastiililne arhitektuur rikkus traditsioonilise maitse ja ratsionaalsete ehitusvõtete piire, kuid sobitus imehästi loodusliku aia ja ekstravagantse perenaisega. Nii ärataski Vanda Juhansoo aed külastajates suurt imetlust ja tähelepanu – 1960. aastatel võttis Vanda oma imelises aias mitmel suvel vastu üle 200 ekskursiooni.

Vanda Juhansoo loodud kunst on selline, mis on pahatihti kadunud igasuguseid jälgi jätmata. Aed on muutunud, maja saanud uued peremehed ning suurem osa tekstiilidest on hävinud.

Tartu linnamuuseum kutsub kõiki, kes on Vanda Juhansoo aeda külastanud, oma mälestusi jagama. Ootame ka kõiki muid ülestäheldusi värvikast kunstnikust ja õpetajast, samuti Valgemetsa „nõiamajaga“ seotud mälestusi. Kõik, kellel on Vanda Juhansoo või tema aiaga seotud fotosid ja esemeid, võiksid samuti teada anda, et saaksime neid võimalusel näitusel eksponeerida ning tuleviku jaoks jäädvustada. 

Näituse kuraatorid on Rebeka Põldsam ja Andreas Kalkun.

Telefon: 746 1902 (Nele Dresen, ekspositsiooniosakonna juhataja)

Postiaadress: Narva mnt 23, Tartu linn

E-post: info@muuseum.tartu.ee

Vaata lisaks

Kõik uudised
Tartu linnamuuseumUudis

Uus näitus Tartu linnamuuseumis: „Vanda Juhansoo. Kunstnik või kummaline naine?“

18 juuni 2021

Tartu linnamuuseum avab sel laupäeval, 19. juunil Vanda Juhansoole pühendatud näituse “Vanda Juhansoo. Kunstnik või kummaline naine?“ Vanda Juhansoo (1889–1966)…

KGB kongide muuseumUudis

80 aastat juuniküüditamisest

14 juuni 2021

Eestis on täna leinapäev. Möödub 80 aastat juuniküüditamisest, mil mälestame selle inimvaenuliku aktsiooni kui ka teiste okupatsioonide ajal aset leidnud…

LaulupeomuuseumUudis

Igavesti nooruslik. Üliõpilaste laulu- ja tantsupidu Gaudeamus

11 juuni 2021

Laulupeomuuseumis avaneb 11. juunil uus näitus „Igavesti nooruslik. Üliõpilaste laulu- ja tantsupidu Gaudeamus“ Näitusel on vaatajate ees üks osa Eesti…

Kõik uudised