Tagasi

Viktoriin – kuidas elasid tudengid 19. sajandi Tartus?

BLOGITartu linnamuuseumUudis

Kuidas elasid tudengid 19. sajandi Tartus?

1 / 11

Otto von Holbeck meenutas, et tema üliõpilaspõlves peeti Tartut sarnaseks ühe kuulsa Saksa ülikoolilinnaga. Tartut olla isegi kutsutud “Põhjala …..”.

Mis linnaga eriti sarnaseks peeti Tartut?

Question Image

2 / 11

Puusillaga seoses on omaaegsed tudengid meenutanud mitut põnevat juhtumit.

Soovime teada, milline sild asub tänapäeval endise puusilla (1826-1923) kohal?

Question Image

3 / 11

Ülikooli kartserites ehk arestikambrites kandsid 19. sajandil karistust avalikku korra ja üliõpilasreeglitega pahuksisse läinud tudengid.

Kus paiknesid ülikooli kartserid?

Question Image

4 / 11

Baltisaksa korporatsiooni Estonia (pildil konvendihoone) lipul ei ole Eesti Vabariigi lipuga erilist seost.

Soovime teada, mis olid korporatsioon Estonia lipuvärvid?

Question Image

5 / 11

Tartu Bürgermusse oli linnakodanike klubi, mis tegutses Tartus aastast 1791. Klubil oli esinduslik hoone, mis oli tuntud oma suure ilusa saali poolest, kus peeti ka rohkelt tudengite pidusid.

Milline tänapäeva hoone asub endise Bürgermusse klubi kohal?

Question Image

6 / 11

Keda kutsusid üliõpilased “puudliteks”?

Neil nn puudlitel oli ka oma staap, “Puudliputka” asus nn Vana Ülikooli kumera nurgaga hoones, Suurturu ehk tänase raekoja platsi ja Rüütli tänava nurgal.

Question Image

7 / 11

Venestamise ajal 19. sajandi lõpus ehitati ülikooli peahoone 3. korrusele meteoroloogiakabineti asemele vene-õigeusu kirik ning hoone frontoonile püstitati õigeusu rist. Baltisaksa humorist ja toonane üliõpilane Hans von Schroeder on seoses sellega meenutanud: “Juhuse tahtel seisis professor Volck kord Toomemäe nõlval koos venestatud „Jurjevi” ülikooli esimese rektoriga. Sealt avanes suurepärane vaade Emajõe orule ja vanale ülikoolilinnale. Panslavistist šovinist Budilovitš ei saanud teisiti, kui pidi Volcki, oma baltisaksa antipoodi tähelepanu juhtima õigeusu ristile, mis tema initsiatiivil alma materi peahoone katusele oli püsti pandud. „Kolleeg, eks ole, see rist seal ülikooli katusel on ju väga stiilne?” „Rektor, teil on täiesti õigus – ……. peale käib ikka rist,” vastas Volck täie tõsiduse ja väärikusega.”

Mille peale sobis professor Volcki arvates see rist hästi?

Question Image

8 / 11

Mis linna pidas Karl Ernst von Baer ülikooli jaoks Tartust sobivamaks?

9 / 11

Mis ametit ei ole Tartu ülikoolis õppinud ja korporatsiooni Livonia kuulunud arstiteadlane Georg Philipp von Oettingen pidanud?

Question Image

10 / 11

Kes mängisid 19. sajandil Tartu ülikooli tudengite rebasteatrites naisrolle?

Question Image

11 / 11

Enne seda, kui Tartu korporatsioonid 19. sajandi teisel poolel endale konvendikorteri või päris oma maja soetasid, koguneti mõnes nö stammkohaks saanud kõrtsis, kus korporatsiooni kasutada olid eraldi ruumid.

Mille poolest oli eriti tundud 19. sajandil korporatsioon Estonia liikmete stammlokaal Mossi trahter? 

Question Image

Your score is

The average score is 67%

0%

TÜ germanistika osakond ja Tartu linnamuuseum kutsuvad ühtlasi jalutuskäigule mineviku tudengite radadele. Teekonnal võib leida vastused kõigile viktoriini küsimustele. Virtuaalse kultuuriloolise kaardi abil saab läbi käia enam kui 100 aastat tagasi Tartu ülikoolis õppinud tudengite jaoks olulisemad paigad ning kuulda põnevaid meenutusi seoses konkreetsete Tartu kohtade ja inimestega.

Teekonna läbimiseks on vajalik mobiilirakendus NaviCup. Kaart on valminud Tartu Ülikooli germanistika osakonna ja Tartu Linnaajaloo Muuseumide koostöös.

Vaata lisaks

Kõik uudised
Tartu linnamuuseumKGB kongide muuseumUudis

Lõppevate näituste päev

24 september 2021

Laupäeval, 25. septembril on Tartu linnamuuseumis ja KGB kongide muuseumis peagi lõppevaid näituseid võimalik külastada 1-eurose pääsmega.  Tartu linnamuuseumis saab 26….

LaulupeomuuseumUudis

Kärt Summataveti joonistuste näitus „Kahekõne: Mütoloogia ja Tehisintellekt“

7 oktoober 2021

Laulupeomuuseumis on Hõimupäevade raames 9.-30. oktoobrini avatud 2019/2020 aasta Tartu Ülikooli vabade kunstide professori, Kärt Summataveti näitus „Kahekõne: Mütoloogia ja…

LaulupeomuuseumUudis

XII Laulupeomuuseumi joonistusvõistluse tulemused

30 september 2021

30. septembril 2021 toimus üritus sarjast „Rahvuslik teater 150“ XII Laulupeomuuseumi joonistusvõistlus  „Elamus teatrist”. 7-12-aastased õpilased kümnest erinevast Tartu linna ja…

BLOGITartu linnamuuseumUudis

„Vanda Juhansoo. Kunstnik või kummaline naine?”

27 september 2021

Kui olen vahel mõne tuttava käest küsinud, et kas ta teab kes oli Vanda Juhansoo, siis on vastatud enamasti eitavalt,…

Kõik uudised