Tagasi

Viktoriin – kuidas elasid tudengid 19. sajandi Tartus?

BLOGITartu linnamuuseumUudis

Kuidas elasid tudengid 19. sajandi Tartus?

1 / 11

Otto von Holbeck meenutas, et tema üliõpilaspõlves peeti Tartut sarnaseks ühe kuulsa Saksa ülikoolilinnaga. Tartut olla isegi kutsutud “Põhjala …..”.

Mis linnaga eriti sarnaseks peeti Tartut?

Question Image

2 / 11

Puusillaga seoses on omaaegsed tudengid meenutanud mitut põnevat juhtumit.

Soovime teada, milline sild asub tänapäeval endise puusilla (1826-1923) kohal?

Question Image

3 / 11

Ülikooli kartserites ehk arestikambrites kandsid 19. sajandil karistust avalikku korra ja üliõpilasreeglitega pahuksisse läinud tudengid.

Kus paiknesid ülikooli kartserid?

Question Image

4 / 11

Baltisaksa korporatsiooni Estonia (pildil konvendihoone) lipul ei ole Eesti Vabariigi lipuga erilist seost.

Soovime teada, mis olid korporatsioon Estonia lipuvärvid?

Question Image

5 / 11

Tartu Bürgermusse oli linnakodanike klubi, mis tegutses Tartus aastast 1791. Klubil oli esinduslik hoone, mis oli tuntud oma suure ilusa saali poolest, kus peeti ka rohkelt tudengite pidusid.

Milline tänapäeva hoone asub endise Bürgermusse klubi kohal?

Question Image

6 / 11

Keda kutsusid üliõpilased “puudliteks”?

Neil nn puudlitel oli ka oma staap, “Puudliputka” asus nn Vana Ülikooli kumera nurgaga hoones, Suurturu ehk tänase raekoja platsi ja Rüütli tänava nurgal.

Question Image

7 / 11

Venestamise ajal 19. sajandi lõpus ehitati ülikooli peahoone 3. korrusele meteoroloogiakabineti asemele vene-õigeusu kirik ning hoone frontoonile püstitati õigeusu rist. Baltisaksa humorist ja toonane üliõpilane Hans von Schroeder on seoses sellega meenutanud: “Juhuse tahtel seisis professor Volck kord Toomemäe nõlval koos venestatud „Jurjevi” ülikooli esimese rektoriga. Sealt avanes suurepärane vaade Emajõe orule ja vanale ülikoolilinnale. Panslavistist šovinist Budilovitš ei saanud teisiti, kui pidi Volcki, oma baltisaksa antipoodi tähelepanu juhtima õigeusu ristile, mis tema initsiatiivil alma materi peahoone katusele oli püsti pandud. „Kolleeg, eks ole, see rist seal ülikooli katusel on ju väga stiilne?” „Rektor, teil on täiesti õigus – ……. peale käib ikka rist,” vastas Volck täie tõsiduse ja väärikusega.”

Mille peale sobis professor Volcki arvates see rist hästi?

Question Image

8 / 11

Mis linna pidas Karl Ernst von Baer ülikooli jaoks Tartust sobivamaks?

9 / 11

Mis ametit ei ole Tartu ülikoolis õppinud ja korporatsiooni Livonia kuulunud arstiteadlane Georg Philipp von Oettingen pidanud?

Question Image

10 / 11

Kes mängisid 19. sajandil Tartu ülikooli tudengite rebasteatrites naisrolle?

Question Image

11 / 11

Enne seda, kui Tartu korporatsioonid 19. sajandi teisel poolel endale konvendikorteri või päris oma maja soetasid, koguneti mõnes nö stammkohaks saanud kõrtsis, kus korporatsiooni kasutada olid eraldi ruumid.

Mille poolest oli eriti tundud 19. sajandil korporatsioon Estonia liikmete stammlokaal Mossi trahter? 

Question Image

Your score is

The average score is 67%

0%

TÜ germanistika osakond ja Tartu linnamuuseum kutsuvad ühtlasi jalutuskäigule mineviku tudengite radadele. Teekonnal võib leida vastused kõigile viktoriini küsimustele. Virtuaalse kultuuriloolise kaardi abil saab läbi käia enam kui 100 aastat tagasi Tartu ülikoolis õppinud tudengite jaoks olulisemad paigad ning kuulda põnevaid meenutusi seoses konkreetsete Tartu kohtade ja inimestega.

Teekonna läbimiseks on vajalik mobiilirakendus NaviCup. Kaart on valminud Tartu Ülikooli germanistika osakonna ja Tartu Linnaajaloo Muuseumide koostöös.

Vaata lisaks

Kõik uudised
KGB kongide muuseumUudis

In Memoriam Enn Tarto (25.09.1938-18.07.2021)

18 juuli 2021

KGB kongide muuseum mälestab kauaaegset vabadusvõitlejat, nüüd kahjuks meie seast lahkunud Enn Tartot. Veel mõni aasta tagasi tähistas muuseum Enn…

Tartu linnamuuseumLaulupeomuuseumKGB kongide muuseum19. sajandi linnakodaniku muuseumUudis

Uute näituste päev!

12 juuli 2021

Reedel, 16. juulil toimub Tartu Linnaajaloo Muuseumides uute näituste päev. Terve päeva saab muuseume külastada 1-eurose piletihinnaga.  Tartu linnamuuseum, Laulupeomuusem,…

KGB kongide muuseumUudis

Näitus: “Pakaa! 25 aastat Vene vägede väljaviimisest”

5 juuli 2021

Alates 6. juulist on KGB kongide muuseumis avatud Eesti Sõjamuuseumi poolt koostatud näitus “Pakaa! 25 aastat Vene vägede väljaviimisest”. Näitus…

Kõik uudised