Laulupeomuuseumis on Hõimupäevade raames 9.-30. oktoobrini avatud 2019/2020 aasta Tartu Ülikooli vabade kunstide professori, Kärt Summataveti näitus „Kahekõne: Mütoloogia ja Tehisintellekt“.
Näitus on oma olemuselt süvakultuuriline mõtte-eksperiment ja sellel eksponeeritakse arvuti abil töödeldud digitaaljoonistusi, mis valmisid VIII soome-ugri rahvaste maailmakongressiks.
Näituse autor ütleb, et soome-ugri rahvaste mütoloogiline maailmapilt ja selle rikkalike sümbolite tähenduskihistused köitsid teda juba 1980ndatel aastatel kunstiõpilasena. Nagu enamus eestlasi, kes elab linnas, veedab ta kõik suved maal ja looduses. „Olen saanud tüüpilise põhjarahva kultuuriga seotud mõtteviisi koduse kasvatuse kaudu, meie mõttemaailm on samaaegselt tihedalt omavahel põimunud muistse põhjarahva eluviisi, soome-ugrilase kommete ja eurooplase kristliku kultuuri juurtega. Meie soontes voolab põhjamaise soomeugrilase ja ida-lääne kaubandusteede ristumiskohas elava väikerahva veri, kes oma asukohast lähtuvalt peab olema kiire ja leidlik, et nii karmides loodustingimustes ellu jääda.“
Näitusele välja pandud teostes ühinevad soome-ugri sümbolid mitmete teiste kultuuride ja usunditega, seetõttu leiab loodetavasti igaüks endale nii ootamatuid kui ka tuttavaid seoseid.
Kärt Summatavet on eesti ehtekunstnik ja graafik. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemias metallikunsti eriala ja kaitsnud kunstidoktori väitekirja Kristjan Jaagu stipendiaadina Helsingis Aalto Ülikooli disaini osakonnas. Ta on Aalto Ülikooli priimusdoktor, loovuse ja loomemajanduse valdkonna ekspert, õppejõud, teadur, leiutaja ja ettevõtja. Ta on loonud mitmeid rahvusvaheliselt edukaid tootearenduse projekte ülikoolidele, aga ka töötutele ja lisavajadustega inimestele üle Eesti. Ta on pälvinud mitmeid rahvusvahelisi innovatsiooni-auhindu ning väitekirja leiutise registreerinud kasuliku mudeli ja disainilahendusena. Ta on üle 30 aasta töötanud õppejõuna Eesti Kunstiakadeemias, teinud teadustööd Tartu Ülikoolis ja Aalto Ülikoolis, pidanud hulgaliselt loenguid maailma erinevates ülikoolides. Ta on loonud 39 isikunäitust ning osalenud rohkem kui sajal näitusel üle terve maailma.
Hõimupäevad on soome-ugri rahvaid tutvustav ja koostööd edendav sündmustesari, mille peamiseks eestvedajaks on Fenno-Ugria Asutus.
Sel aastal kannab festival pealkirja “Põlisrahvad ja loodus”. Teema läbib nii filme kui näituseid, ent pikemalt käsitletakse põlisrahvaid ja nende traditsioonilist elukeskkonda puudutavaid küsimusi hõimupäevade konverentsil. Hõimupäevade kava on leitav aadressilt www.fennougria.ee.
Näitus on Laulupeomuuseumis avatud 30. oktoobrini 2021.
Muuseum on avatud T-L 11-18.
Muuseumit külastades palume esitada COVID-tõend, lisainfo leiad SIIT!