Tagasi

Jaga lugusid nõukogudeaegsest taaskasutusest ja kodusest isetegemisest

Tartu linnamuuseumUudis

Tartu Linnamuuseum kutsub jagama mälestusi, esemeid ja fotosid nõukogudeaegsest isetegemisest ja taaskasutusest linnaelu tingimustes.

Üleskutse eesmärk on leida nõukogude ajal omatehtud esemeid ja lugusid isetegemise hobidest linnakodudes. Oodatud on nii kirjalikud mälestused ja fotod kui ka vihjed omatehtud esemete või osavate isetegijate kohta. Aktiivne kogumisperiood kestab 2022. aasta lõpuni, kuid põnevaid ja erilisi esemeid võib muuseumile pakkuda ka edaspidi.
„Soovime teada, millised võimalused ja vajadused olid inimestel asjade valmistamiseks, ümber tegemiseks või tuunimiseks. Iseäranis huvitavad meid omatehtud rõivaesemed, aksessuaarid, hügieeni- ja kosmeetikavahendid, aga ka üldisemalt kodused iluravipraktikad. Põnevad on näiteks lood sellest, kuidas nõukogude ajal juukseid värviti, soenguid fikseeriti või millest nahka hooldavaid näomaske tehti,” sõnas näituse „Peedist pesumasin“ Tartu Linnamuuseumi osanäituse kuraator Madle Uibo.

Kogumiskampaania käigus otsime inimesi, kes tegelesid kodus käsitöö, piltide ilmutamise, raamatute köitmise, puutöö, muusikainstrumentide valmistamise või hoopis mõne teise toreda tubase isetegemise harrastusega ning soovivad mälestusi ja esemeid muuseumiga jagada.

„Peedist pesumasin“ on Eesti Maanteemuuseumi, Tartu Linnamuuseumi ja Eesti Põllumajandusmuuseumi ettevalmistatav ühine näitus, mis kuulub Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammi. Näituse eesmärk on valgustada seni vähe uuritud ja kogutud isetegemise traditsiooni nõukogude perioodil. Kitsastes oludes uskumatult mitmekesiselt arenenud loovus ja oskused võiks olla inspiratsiooniks tänapäeva ületarbimisest tingitud probleemide lahendamisel.

Kõik kogumiskampaania teemad ja info on koondatud veebilehele www.peedistpesumasin.ee

Rohkem infot:
info@peedistpesumasin.ee
Madle Uibo, madle.uibo@muuseum.tartu.ee 

Foto: Martin Maanso, Naine õmblusmasinaga õmblemas, 1977. aastal.
Eesti Rahva Muuseum.

Vaata lisaks

Kõik uudised
Tartu linnamuuseumUudis

Tartu lugu saab väärilise vormi. Tartu linnamuuseum kuulutab välja püsiekspositsiooni ideekonkursi

12 november 2021

Tartu linnamuuseum kutsub osalema ideekonkursil ”Tartu linnamuuseumi ekspositsiooni sisearhitektuurne ja graafiline kujundus”, mille eesmärgiks on leida kõige sobivam visuaalne lahendus…

Tartu linnamuuseumKGB kongide muuseumUudis

Lõppevate näituste päev

24 september 2021

Laupäeval, 25. septembril on Tartu linnamuuseumis ja KGB kongide muuseumis peagi lõppevaid näituseid võimalik külastada 1-eurose pääsmega.  Tartu linnamuuseumis saab 26….

LaulupeomuuseumUudis

XIII Laulupeomuuseumi joonistusvõistluse tulemused

29 september 2022

29. septembril toimus Laulupeomuuseumis üritus sarjast „Raamatukogude aasta“ XIII Laulupeomuuseumi joonistusvõistlus “Elamus raamatust”.Võistlesid lapsed kuueteistkümnest Tartu linna ja Tartumaa koolist, jäädvustades paberile…

KGB kongide muuseumUudis

Vastupanuvõitluse päev

22 september 2022

Tänasel Vastupanuvõitluse päeval, 22. septembril, mälestame ja mõtleme tänutundega nende inimeste peale, kes läbi mitmete Eesti jaoks süngete 20. sajandi…

Tartu linnamuuseumLaulupeomuuseumKGB kongide muuseumOskar Lutsu majamuuseum19. sajandi linnakodaniku muuseumUudis

Otsime ekspositsiooniosakonna juhatajat!

15 september 2022

Tartu Linnamuuseum pakub töödEKSPOSITSIOONIOSAKONNA JUHATAJALE TARTU LINNAL ON LUGU!Tule ja aita Tartu Linnaajaloo Muuseumidel jutustada Tartu lugu läbi põnevate näituste,…

Kõik uudised