29. oktoobril kell 16 avatakse Tartu Jaani kirikus näitus ajalooliste vitraažakende katketest. Avamine on avalik.
Tartu on ajaloo- ja kultuuririkas linn, mille paljud vaatamisväärsused jutustavad lugusid vastupidavusest ja muutumisest. Üks selline maamärk on Jaani kirik, gooti meistriteos, mis on pidanud vastu ajaproovile ja konfliktidele alates kivikiriku kooriosa ehituse algusest eeldatavasti 13. sajandi teisel poolel.
Kiriku kooriruumi kaheksale uusajal kinni müüritud olnud aknale, mis avati 1899.–1904. aasta restaureerimistööde käigus, telliti vitraažid Riiast Ernst Tode töökojast. Vitraažid said kahel korral II maailmasõja ajal viga – 1941. aastal Kivisilla õhkimise tagajärjel ning 1944. aasta tulekahjus päästetööde ootel olles. Hinnanguliselt on alles umbes kümnendik akende kogupinnast, millest väikest konserveeritud osa saab näitusel näha.
Väljapanek annab ülevaate kunagistest klaasakendest ning nende praeguseks alles olevate katkete puhastamiseks, säilitamiseks ja päritolu selgitamiseks ette võetud tegevustest.
Väljapaneku koostasid Diana Edur ja Arvi Haak
Projektijuht Maria Usk
Kujundus ja teostus OÜ Salibar
Kaasa aitasid Eesti Rahva Muuseum, Kõrgem Kunstikool Pallas, Muinsuskaitseamet
Konserveerimistööd toetas Eesti Kultuurkapital
Näitus on alates 30. oktoobrist avatud kiriku lahtiolekuaegadel ning on külastamiseks tasuta.
Akendest ning nendega tehtud töödest saab lugeda ka muuseumi ajaveebist: Tartu Jaani kiriku vitraažaknad ning nende fragmentide konserveerimine