Tänavu möödub 80 aastat saatuslikust 1944. aasta sügisest, mil Eestimaa langes aastakümneteks Nõukogude okupatsiooni alla. Teise maailmasõja käigus lahkus kodumaalt ligi 80 000 eestimaalast. Põgenemine kulmineerus uute Nõukogude repressioonide hirmus 1944. aasta sügisel. Eesti Mälu Instituut korraldab koostöös Rannarahva Muuseumi, Virumaa Muuseumi, Tartu Linnamuuseumi, Hiiumaa Muinsuskaitse Seltsi, Saaremaa Muuseumiga kaheksas Eestimaa paigas välinäitused pealkirjaga “Saatuseaasta 1944”, mis ühelt poolt annavad Eesti sõjapõgenike andmebaasile tuginedes esmase statistilise ülevaate põgenikest ning teisalt tutvustavad kohalikke olusid ja lugusid.
Tartu satelliitnäitus, mille Tartu kohta käiva osa koostas KGB kongide muuseumi kuraator Martin Jaigma, on eksponeeritud raudteejaama esisel platsil alates 29. augustist.
“Teine maailmasõda hävitas Eesti riigi ja pillutas laiali meie rahva. Eestist lahkus põgenikena ligi seitse protsenti meie inimestest. Nii nagu igal põgenikul on oma põgenemise lugu, on ka igal paigal lugu, mida püüame näituste kaudu jutustada. Kaheksas erinevas Eestimaa paigas saab lugeda ja vaadata traagilisi lugusid, kuidas Nõukogude terrori hirmus lahkusid kodumaalt terved pered ja kogukonnad,” sõnab Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige ja näituse kuraator Meelis Maripuu, kelle eestvedamisel on alates 2022. aastast instituut kogunud põgenike andmeid.
Näituse üldinfo on koostanud Eesti Mälu Instituudi ajaloolased Meelis Maripuu, Ülle Kraft, Aivar Niglas.
Näituse tõlke teostas Peeter Tammisto, korrektuuri Signe Siim ning kujundasid Anni Vakkum ja Franka Vakkum.