27. septembrist on linnakodaniku muuseumis avatud näitus baltisaksa laua- ja kaardimängudest 20. sajandi esimesel poolel. Eelkõige näeb väljapanekul mänge, mida baltisakslased mängisid Eesti Vabariigis ning pärast teise maailmasõja puhkemist siit lahkudes ka uues koduriigis. Näitus kõneleb olulise loo baltisakslastele nii olulisest kodumaast, Eestist, ning selle kaotamisest. Seda aga tavapäratul viisil, läbi mängude.
Baltisaksa lauamänge tutvustava näituse idee sündis, kui Tartu Linnaajaloo Muuseumidele kingiti üks põneva ajaloo ja perekondliku tähtsusega ese. Tartut külastasid kevadel Alexander ja Dagmar Hartge, kes andsid muuseumile üle Alexandri vanaisa Oswald Hartge loodud lauamängu “Rund um Estland” perekonnale kuulunud eksemplari. Sellest arenes idee näituseks, mis hõlmaks muidki baltisakslastega seotud mänge. Eelkõige aga just selliseid, mis peegeldavad, kuidas saksa keele ja rahva mälu hoidmiseks loodi järeltulevatele põlvedele ühiseks mängimiseks laua- ja kaardimänge. Näitus tutvustab ühe rahva kohanemist ja oma kultuuripärandi edasikandmist järgmisele põlvkonnale uue riigikorra all.
Mäng on olnud meile kõigile oluline osa elust olenemata vanusest. Näituse eesmärk on näidata, kuidas mängud on olnud mälupaikade hoidjad ja ühe rahva traditsioonide edasikandjad.
Näituse kuraator on Maarja Leedjärv, kaasa töötasid Reet Bender ja Marge Rennit.
Näitus jääb avatuks 2. veebruarini 2025.