Tagasi

Tartu linnamuuseumi 39. linnaajaloo päev „Kalmistud, lein ja leiud: surmakultuurist Tartus keskajast ärkamisajani“

Tartu linnamuuseumSündmus
Toimumise aeg: 29.10.2021 kell 11:00
Toimumise koht: Tartu linnamuuseum

Reedel, 29. oktoobril toimub Tartu linnamuuseumi 39. linnaajaloopäev. Ettekandepäev kannab tänavu pealkirja “Kalmistud, lein ja leiud: surmakultuurist Tartus keskajast ärkamisajani”. 
Tartu linnamuuseumis on 29. oktoobrist avatud näitus „Sinna, kus olen pärija. Muutuv matmiskombestik keskajast ärkamisajani“, mis tutvustab Tartu kalmistute ja matmiskabelite uurimistulemusi.

Päevakava: 

11.00 Avasõnad (Arvi Haak)

11.10 Millest kõnelevad meie kalmistud?

Marju Kõivupuu, TLÜ TÜHI vanemteadur.

Rahvasuu väidab, et kui tahad teada, mis maa ja rahvaga on tegu, käi kõigepealt ära kohalikul turul ja kalmistul.  Eesti kalmistud peegeldavad siin elanud inimeste lugu: nende usulist ilmavaadet, rahvuslikku kuuluvust, samuti ideoloogilisi ja kultuurilisi pöördeid ajaloos, esteetilisi kategooriaid ja majanduslikke võimalusi. Kalmistud on tihedalt läbi põimunud tundlikest ja mitmekihilistest mõistetest: surm ja lein, austus esivanemate vastu, püha ja argine, kodu ja kodumaa. Poeetiliselt väljenduses võime kõnelda kalmistutest kui surnute saartest elavate maastikul. Millest kõnelevad meie kalmistud ja kalmistukultuur, sellest pikemalt juba ettekandes.

11.40 “Õeliku armastuse mälestusmärk”: mõtteid Balti varauusaegsest leinaluulest

Kairit Kaur, TÜ maailmakirjanduse teadur

Kuidas leinati oma lahkunuid Baltimail varauusaegses juhuluules? Ettekandes otsitakse vastust sellele küsimusele, tõukudes 1754. aastal Peterburis ilmunud, kuid Tartu külje all Luunjas kirja pandud õdede Eleonore Elisabeth Dorothea ja Anna von Münnichi leinaluuletustest oma venna Antoni surma puhul.

12.10 Tartu kalmistutest kesk- ja varauusajal

Elis Tiidu, Tartu Linnamuuseumi teadur-koguhoidja

Kesk- ja varauusajal oli Tartus üle tosina kalmistu ja matmispaiga, mis tänaseks on aga linnapildist kadunud. Nii ei aimagi, et tiir Toomemäel, jalutuskäik Jakobi tänaval või logelemine Lillemäel tähendab ühtlasi ka kunagise kalmistu külastust. Ettekandest saab teada, kus tolleaegsed kalmistud asusid ning mida me nende kohta arheoloogiliste kaevamiste põhjal teame.

Lõuna omal käel

14.00 Mida räägivad Oa-tänavalt leitud Põhjasõja-aegsete sõjameeste luustikud?

Martin Malve, TÜ ajaloo ja arheoloogia instituut, osteoloog

Aprilli keskpaigas alustati Tartus Oa tänava uuendustöödega, mille käigus satuti inimluudele. Uuringutel leiti ligi 90 skeletti. Välja puhastatud vigastustega luustikud, samuti leitud kuulid viitavad üheselt, et leiti 1704. aastal Tartu piiramise käigus hukkunud sõjameeste matused. Liialdamata võib öelda, et tegemist oli selle välitööde hooaja ühe erakordsema ja huvitavama arheoloogilise avastusega.

14.30 Killuke Prantsusmaad Tartus: 18. sajandi teise poole kleit Münnichi kabelist

Eve Valper, kunstnik

Riina Rammo, TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudi kaasprofessor

Eestis on siiani suhteliselt vähe käsitletud 18.-19. sajandi rõivastust. Münnichi ja Telleri kabeli leidude hulgas on säilinud siidist rõivajäänused, mis võimaldavad lisaks matmiskommetele taastada ka elavate inimeste väljanägemist. Ettekandes vaatleme lähemalt Münnichi kabeli ühe kleidi katkeid, mis annavad tunnistust luksuslikest kangastest ja moekast rõivastusest.

15.00 Anna Elisabeth von Münnichi kirstu konserveerimisest (Jääb ära)

Egle Mikko, SA Virumaa Muuseumide konservaator

Karl-Erik Hiiemaa, Eesti Rahva Muuseumi konservaator 

Anna Elisabeth von Münnichi sarkofaag toodi Eesti Rahva Muuseumisse konserveerimisele 2021. aasta kevadel. Tööde eesmärk oli tagada selle edasine säilimine ja eksponeerimine näitusel “Sinna, kus olen pärija”. Tutvustame otsuseid, mida konserveerimistöid alustades tuli teha ning puidu tugevdamiseks, metallist ehisdetailide puhastamiseks ning detailide kinnitamiseks kasutatud töövõtteid.

Näituse „Sinna, kus olen pärija“ tutvustus 

Linnaajaloo päev toimub Tartu linnamuuseumi saalis (Narva mnt 23). Osalemine tasuta. 

Üritusele tulles palume esitada COVID-tõend ja kanda maski!

Teisi sündmuseid

Kõik sündmused
LaulupeomuuseumSündmus

Näituse “Isad ja pojad” avamine

13 juuni 2025

Laulupeomuuseumi (Jaama 14, Tartu) pargis avatakse 18. juunil kell 15.00 näitus “Isad ja pojad”, kus vanade fotode abil mõtestatakse isa rolli…

KGB kongide muuseumSündmus

Juuniküüditamise aastapäev KGB kongides

12 juuni 2025

Laupäeval, 14. juunil meenutame KGB kongide muuseumis (Riia 15b) juuniküüditamises kannatanuid. Muuseumis on selle päeva puhul külastajatele tasuta sissepääs. Muuseumis…

LaulupeomuuseumSündmus

XXVIII laulu- ja tantsupeo “Iseoma” tuletulemine Tartus

9 juuni 2025

16. juunil rändab XXVIII laulu- ja tantsupeo “Iseoma” tuli Tartus. Kell 10.00 jõuab tuli Laulupeomuuseumisse. Laulurahva kodus tervitab tuld papa…...

Tartu linnamuuseumSündmus

Raamatuklubi luubi all Rein Raua “Katkurong”

9 juuni 2025

Pühapäeval, 15. juunil kell 18 räägime “Nägeliku” näitusel Rein Raua “Katkurongist”. “Nägelik” on näitus Tartu linnamuuseumis (Narva mnt 23), mille…

LaulupeomuuseumSündmus

Komöödia “Isad ja pojad”

5 juuni 2025

Laulupeomuuseumis etendub suvine komöödia “Isad ja pojad”. Kaks keskealist meest, kiusliku saatuse tahtel vennad, kes teineteisele isegi helistada ei viitsi,…

Oskar Lutsu majamuuseumSündmus

Kontsert: Stella Splendens “Keskaja tuules”

4 juuni 2025

Laupäeval, 14. juunil kell 16 esineb Oskar Lutsu majamuuseumis ansambel Stella Splendens, kes esitab vanamuusika kontserdi pealkirjaga “Keskaja tuules”. Stella…

Kõik sündmused