Tartu Ülikooli kunstimuuseum ja Tartu linnamuuseum kutsuvad 5. märtsil algusega kell 13 ühisringkäigule näitustel “Surma pale. Elu vägi surimaskides” ja “Sinna, kus olen pärija. Muutuv matmiskombestik keskaajast ärkamisajani”.
Ühine ringkäik keskendub mälestamisele surimaskide võtmisel ja matmiskommetes. Kõnelevad näituse “Surma pale” kuraatorid Ken Ird ja Anu Rae ning “Sinna, kus olen pärija. Muutuv matmiskombestik keskaajast ärkamisajani” kuraator Arvi Haak.
Ajakava
13.00–13.35 ringkäik TÜ kunstimuuseumis surimaskide näitusel (Ülikooli 18)
13.35–13.55 jalutame peahoonest linnamuuseumi, tee peal vastavad kuraatorid küsimustele
13.55–14.30 ringkäik Tartu linnamuuseumi surmakultuuri näitusel (Narva mnt 23)
Ühistuur algab Tartu Ülikooli kunstimuuseumis. Näitusel „Surma pale. Elu vägi surimaskides“ kõnelevad Ken Ird ja Anu Rae surimaskide võtmisest kui mälestamisest. Tutvume lähemalt Eduard Viiralti, Gustav ja Aino Suitsu ning Friedemann Goebeli surimaskidega. Lisaks neile saab kohtuda A. H. Tammsaare, Aleksander Puškini, Immanuel Kanti jt suurkujudega. Näitus “Surma pale” on avatud kuni 19. märtsini.
Tartu linnamuuseumi näitusel “Sinna, kus olen pärija. Muutuv matmiskombestik keskajast ärkamisajani” räägime mälestamisest edasi pisut pikemat ajalist vaadet välja tuues. Näituse kuraator Arvi Haak tutvustab surirõivastust ja sarkasid kesk- ja uusajal, peatudes pikemalt Anna Elisabeth von Münnichi surmaga seonduval. Samuti tuleb juttu matmiskohtade muutumisest, aga ka mälestamise kohta teada olevast, tuues näiteks õdede Eleonore Elisabeth Dorothea ja Anna von Münnichi leinaluuletuse oma venna Antoni ootamatu surma puhul. Märkida tuleb ka hauatähiste ja matmiskabelite tähtsust ja tähendust mälestamiskultuuris. Põgusalt peatume leinakommete kohta teada oleval.
Pääse 6€