Tagasi

Kontsert: Varjud ja valgus – Bridge ja Elgar

Tartu linnamuuseumSündmus
Toimumise aeg: 26.04.2025 kell 15:00
Toimumise koht: Tartu linnamuuseum, Narva mnt 23

Kerstin Kullerkupp, viiul
Elle-Riin Volmer, klaver

Kavas:
Frank Bridge (1879–1941) – Viiulisonaat H. 183
Edward Elgar (1857–1934) – Viiulisonaat e-moll,op. 82

Frank Bridge’i vähetuntud viiulisonaat valmis 1932. aastal ja on pühendatud proua Elizabeth Sprague Coolidge’ile, jõukale ameerika kunstipatroonile, kes oli helilooja truu toetaja. See on teos, mis kuulub pärast I maailmasõda loodud teoste hulka, mis tähistasid muutusi Bridge’i stiilis. Helilooja on selles elujärgus leidnud personaalsema helikeele, milles on vihjeid nt atonaalsusele ja polütonaalsusele. Bridge’i viiulisonaat on jõuliseks näiteks helilooja küpsest stiilist – väga isikupärane, väga meisterlik materjali arendamine ning asjatundlik pillide kasutus. Sonaat on täis hilisele Bridge’ile iseloomulikke jooni, mida iseloomustavad mõrkjasmagus lüürilisus, intensiivne kontrapunkt ja kapriissed meeleolumuutused.

Sir Edward Elgari muusika on tuntud oma sügava emotsionaalse väljendusrikkuse poolest. Elgar löödi rüütliks 1904. aastal, tunnustamaks tema olulist panust briti muusikasse. Elgar oli esimene briti helilooja üle sajandi, kes saavutas rahvusvahelise tuntuse. Elgar on oma muusika loomiseks inspiratsiooni saanud muuhulgas nt kirjandusest, loodusest ja ajaloost. Tema kammermuusikast leiab palju loodushõngulisust ja maastike kujutamist muusikas – suur osa tema kammermuusikast on kirjutatud Brinkwells’i majas looduse keskel viibides – nii ka tema 1918. aastal loodud kolmeosaline viiulisonaat. Esimene osa sellest on julge ja jõuline, sellele järgneb fantaasiaküllane ning väljendusrikas mõtisklus ning teos lõppeb suursuguse finaaliga, vihjates tema II sümfoonia viimasele osale.

Viiuldaja Kerstin Kullerkupp on on õppinud Tallinna Muusikakeskkoolis ning lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppe viiuli erialal (lektor Kristina Kriit). Magistriõppe (cum laude) lõpetas ta 2018. aastal muusika interpretatsioonis kammermuusika erialal (õppejõududeks professor Natalia Sakkos ning lektor Kristina Kriit). Lisaks on Kerstin õppinud ka Pariisi regionaalkonservatooriumis (õppejõud Éric Lacrouts), jätkates hiljem eratundidega prantsuse kontsertviiuldaja Virginie Robilliardi juures. Õppeaastal 2015/2016 omistati Kerstinile stipendium õppimiseks Leipzigi Felix Mendelssohni nimelises Muusikaülikoolis (professor Carolin Widmann).
Ta on löönud kaasa Kristjan Järvi orkestris Baltic Sea Philharmonic ning on aktiivne kammermuusik ja orkestrant nii Eestis kui välismaal. Teda on korduvalt kutsutud Davosi kammermuusikafestivalile, kus ta on esinenud nii kammermuusiku kui orkestrandina. Aastatel 2019-2021 oli Kerstin Vanemuise Sümfooniaorkestri II viiuli abikontsertmeister. Hooajal 2018/2019 mängis Kerstin Pariisis Orchestre de Chambre de Nouvelle Europe koosseisus. Ta on osalenud mitmetel meistrikursustel. Neist olulisemad on olnud Petru Munteanu, Peter Szabo, Florian Dondereri, Marie Charvet’ja Evan Rothsteini juhendamisel.
Lisaks tegutseb Kerstin aktiivselt muusikaajakirjanikuna. Tema artikleid, kontserdiarvustusi avaldatakse regulaarselt ajakirjas Muusika ja ajalehes Sirp. Loominguliseks tegevuseks interpreedi ja muusikaajakirjanikuna on Kerstin korduvalt pälvinud Eesti Kultuurkapitali stipendiume. 2023. aasta sügisest on Kerstin Viimsi Muusikakooli viiuliõpetaja.

Elle-Riin Volmerit on iseloomustatud kui peene ja personaalse muusikatajuga pianisti, kelle mängus on nii tehnilist üleolekut kui ka rafineeritud kõla.
Elle-Riin on andnud arvukalt soolo kui ka keelpilli-klaveri duodega kontserte nii Taanis kui ka Eestis ning on osalenud konkurssidel ja festivalidel ka Itaalias, Hispaanias ja Saksamaal.
Elle-Riin alustas klaveriõpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis ning on lõpetanud
bakalaureuseõpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Ivari Ilja klaveriklassis.
Magistrikraadi omistas ta Aarhusi Kuninglikus Muusikaakadeemias prof. Søren Rastogi ja Martin Lysholm Jepseni õpetusel. 2022 aastal omistas Elle-Riin samas akadeemia solistiklassi diplomi.
Ta on täiendanud end järgnevate nimekate pianistide meistrikursustel: Denes Varjon, Eero Heinonen, Teppo koivisto, Ewa Podlocka, Jens Elvekjær, Aleksandra Zvirblyte ja Marianna Shirinyan. 2015 aastal pälvis Elle-Riin Lilian Semperi nimelise stipendiumi.
Ta on esinenud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri ja Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri ees dirigentide Arvo Volmeri, Risto Joosti ja Jüri Alperteni juhatusel.
Alates 2022. aastast töötab Elle-Riin õppejõuna Tallinna Muusika- ja Balletikoolis.

Kontserti toetab Eesti Kultuurkapital.

Piletid (6 € / 12 €) on müügil kohapeal ja Fientas.

Teisi sündmuseid

Kõik sündmused
19. sajandi linnakodaniku muuseumSündmus

Luulesuvi: Lauri Sommer

1 juuli 2025

Linnakodaniku muuseum ootab 9. juulil kell 18 kuulama Lauri Sommeri lugusid ja laule. Esimese luulesuve esinejaga – Lauri Sommeriga –…

Tartu linnamuuseumSündmus

Näituse “Meie Tartu” 1. sünnipäev

27 juuni 2025

Reedel, 4. juulil tähistab Tartu linnamuuseum näituse “Meie Tartu” 1. sünnipäeva. Uurime koos Lauri Räpiga, mida huvitavat muuseumikülastajad on aasta…

Tartu linnamuuseumSündmus

Tartu linna päev: ajakapsli pitseerimine

26 juuni 2025

29. juuni on Tartu linna päev. Tartu Linnamuuseum tähistab tänavust Tartu linna päeva uue traditsiooni sisseseadmisega: pitseerime kinni ajakapsli, mis…

Tartu linnamuuseumSündmus

Tartu tundjate mälumäng

17 juuni 2025

Tartu Linnamuuseum kutsub Tartu ajaloo huvilisi ja muidu ärksaid kodanikke osalema Tartu teemalisele mälumängule, et selgitada välja tublimad Tartu tundjad…

LaulupeomuuseumSündmus

Komöödia “Isad ja pojad”

5 juuni 2025

Laulupeomuuseumis etendub suvine komöödia “Isad ja pojad”. Kaks keskealist meest, kiusliku saatuse tahtel vennad, kes teineteisele isegi helistada ei viitsi,…

LaulupeomuuseumSündmus

Komöödia “Isad ja pojad”

1 juuni 2025

Laulupeomuuseumis etendub suvine komöödia “Isad ja pojad”. Kaks keskealist meest, kiusliku saatuse tahtel vennad, kes teineteisele isegi helistada ei viitsi,…

Kõik sündmused