Tagasi

Enn Lillemetsa näitusetund

19. sajandi linnakodaniku muuseumSündmus
Toimumise aeg: 28.08.2024 kell 16:00
Toimumise koht: Jaani 16

Linnakodaniku muuseum ootab huvilisi kuraatorituurile uuel näitusel “Kui Emajõe Ateenast sai Pompeji. Hilda Kamdron ja Maarja kirik”. Tuur toimub kolmapäeval, 28. augustil kell 16.00 ning seda viib läbi kuraator Enn Lillemets.

Kuraatorituuril kehtib pilet 7 / 5 €. Ka muuseumikaardi omanikel tuleb sündmusel osalemiseks soetada pilet.

・・・

12. juulil 1941 pommitasid taganevad Vene väed Tartut, hävis mitusada hoonet. Õhtul tabas süütemürsk Maarja kirikut ja kell 22.30 kukkus torn ümber. Alles nüüd, 2024. aastast, tasakaalustab kiriku torn taas Tartu linna panoraami..

Tartu Linnaajaloo Muuseumide kogude väärtuslikumaid ja isenäolisemaid osi on pallaslase Hilda Kamdroni (1901–1972) looming. Kunstnik on valuliselt kaasa elanud oma kodulinna Tartu saatusele, jäädvustades eri linnaosi mõlemal pool Emajõge, eriti varemeid kohe Teise ilmasõja ajal ja järel. Kamdron ise on võrrelnud sõjapurustusis Tartut Pompejiga.

Seoses Maarja kiriku taastamisega küpses mõte tuua Kamdroni kogust esile just selle kirikuga seotud aines. Kiriku varemed ja ümbruskond, Vanemuise teatrist ja Pallase kunstikoolist Gustav II Adolfi kujuni ülikooli peahoone taga. Kirjanik Ain Kaalep on nimetanud Maarja kirikut eesti rahvuse sünnikohaks. 12. juulil 1941 pommitasid Vene väed Tartut, hävis mitusada hoonet, sh Maarja kirik. 2024. aastast aga täiendab ja tasakaalustab kiriku torn taas Tartu linna panoraami.

Näitusevalik hõlmab pliiatsijoonistusi ja akvarelle aastaist 1941–1965. Mõne akvarelli sisse on Kamdron kirjutanud lause „Olgu neetud sõda”. Ta ei lase meil unustada, kombates värvivalikus ja kujundiloomes justkui korra ja kaose piire ning leides mõjuva kunstilise lahenduse. Ta ei lase mh unustada seda, milline kultuuriväärtuste hävitamine toimub praegu Ukrainas. Iga päev.

Praegune Kamdroni väljapanek on viies Pallase väikeste suvenäituste sarjas 19. sajandi linnakodaniku muuseumis ning jätkab Kunstiühingu Pallas ja Tartu Linnaajaloo Muuseumide tõhusat koostööd, mis sai alguse 2001. aastal.

Teisi sündmuseid

Kõik sündmused
Tartu linnamuuseumSündmus

Toomas Tiivel: Viinad ja peenemad napsid – alkohol ja kohalik kultuur

13 september 2024

Diplomaat, bioloog ja mitmete napsiraamatute autor Toomas Tiivel korraldab 9. oktoobril Tartu linnamuuseumis loeng-degustatsiooni. Juttu tuleb peamiselt kangematest napsidest –…

LaulupeomuuseumSündmus

15. Laulupeomuuseumi joonistusvõistlus “Minu Tartu”

12 september 2024

Registreerimine on lõppenud! 2024 on kultuuripealinna ning Tartu laulu- ja tantsupeo aasta. Ootame sel puhul lapsi paberile jäädvustama oma 2024. aasta…

Tartu linnamuuseumSündmus

Valdo Praust: Tartu ja selle ümbruse ajaloolisest teedevõrgust

10 september 2024

Muinsuskaitsepäevade raames Tartu linnamuuseumi saalis toimuvas ettekandes vaadeldakse Tartuga seotud kunagisi suviseid ja talvisi maanteid alates muinasajast kuni 18.-19. sajandini….

Oskar Lutsu majamuuseumSündmus

XXI Tammelinna päevad

10 september 2024

Tammelinna päevad kutsuvad avastama Tammelinna! Nädal täis vahvaid tegevusi nii noortele kui ka vanematele! 2024. aastal toimuvad Tammelinna päevad 17.–21….

LaulupeomuuseumSündmus

Perehommik Kehra nukuga: Memme käpikud

16 august 2024

Vanavanematepäeva perehommikul tuleb Laulupeomuuseumisse külla nukteater Kehra nukk. Esitamisele tuleb lõbus lugu “Memme käpikud”, mis kutsub kasutama fantaasiat ja viib…

Tartu linnamuuseumSündmus

Raamatu “Meie Tartu” esitlus

15 august 2024

Ootame sind neljapäeval, 29. augustil kell 18.00 Tartu linnamuuseumi raamatu „Meie Tartu“ esitlusele Tasku keskuse Rahva Raamatus! Esitlusel räägivad raamatust…...

Kõik sündmused