Tagasi

Enn Lillemetsa näitusetund

19. sajandi linnakodaniku muuseumSündmus
Toimumise aeg: 28.08.2024 kell 16:00
Toimumise koht: Jaani 16

Linnakodaniku muuseum ootab huvilisi kuraatorituurile uuel näitusel “Kui Emajõe Ateenast sai Pompeji. Hilda Kamdron ja Maarja kirik”. Tuur toimub kolmapäeval, 28. augustil kell 16.00 ning seda viib läbi kuraator Enn Lillemets.

Kuraatorituuril kehtib pilet 7 / 5 €. Ka muuseumikaardi omanikel tuleb sündmusel osalemiseks soetada pilet.

・・・

12. juulil 1941 pommitasid taganevad Vene väed Tartut, hävis mitusada hoonet. Õhtul tabas süütemürsk Maarja kirikut ja kell 22.30 kukkus torn ümber. Alles nüüd, 2024. aastast, tasakaalustab kiriku torn taas Tartu linna panoraami..

Tartu Linnaajaloo Muuseumide kogude väärtuslikumaid ja isenäolisemaid osi on pallaslase Hilda Kamdroni (1901–1972) looming. Kunstnik on valuliselt kaasa elanud oma kodulinna Tartu saatusele, jäädvustades eri linnaosi mõlemal pool Emajõge, eriti varemeid kohe Teise ilmasõja ajal ja järel. Kamdron ise on võrrelnud sõjapurustusis Tartut Pompejiga.

Seoses Maarja kiriku taastamisega küpses mõte tuua Kamdroni kogust esile just selle kirikuga seotud aines. Kiriku varemed ja ümbruskond, Vanemuise teatrist ja Pallase kunstikoolist Gustav II Adolfi kujuni ülikooli peahoone taga. Kirjanik Ain Kaalep on nimetanud Maarja kirikut eesti rahvuse sünnikohaks. 12. juulil 1941 pommitasid Vene väed Tartut, hävis mitusada hoonet, sh Maarja kirik. 2024. aastast aga täiendab ja tasakaalustab kiriku torn taas Tartu linna panoraami.

Näitusevalik hõlmab pliiatsijoonistusi ja akvarelle aastaist 1941–1965. Mõne akvarelli sisse on Kamdron kirjutanud lause „Olgu neetud sõda”. Ta ei lase meil unustada, kombates värvivalikus ja kujundiloomes justkui korra ja kaose piire ning leides mõjuva kunstilise lahenduse. Ta ei lase mh unustada seda, milline kultuuriväärtuste hävitamine toimub praegu Ukrainas. Iga päev.

Praegune Kamdroni väljapanek on viies Pallase väikeste suvenäituste sarjas 19. sajandi linnakodaniku muuseumis ning jätkab Kunstiühingu Pallas ja Tartu Linnaajaloo Muuseumide tõhusat koostööd, mis sai alguse 2001. aastal.

Teisi sündmuseid

Kõik sündmused
Tartu linnamuuseumSündmus

Giidituur: Otsides lätlaste jälgi Tartus

5 november 2024

Näitusel „Meie Tartu“ toimub giidituur „Otsides lätlaste jälgi Tartus“. Tuuri lõpus avatakse üheskoos eksponaat, mis on tõlgendus Tartu (läti k…

Tartu linnamuuseumLaulupeomuuseumKGB kongide muuseumOskar Lutsu majamuuseum19. sajandi linnakodaniku muuseumSündmus

Uudishimupäev

4 november 2024

Uudishimupäeval ootavad mitmed Eesti muuseumid külalisi oma hoidlatesse. Ka Tartu Linnaajaloo Muuseumide Raadi hoidlasse saab sel päeval, 17. novembril sisse…

LaulupeomuuseumSündmus

Café Norden: Fääri saared

4 november 2024

Neljapäeval, 14. novembril kohtume näitusel “Imeline Põhjala” väljapaneku autori Elle Metsaga, kes jagab oma rännumuljeid ja -kogemusi Fääri saartelt. Mul…

Tartu linnamuuseumSündmus

Tartu õõvapaikade retk

31 oktoober 2024

Hingede kuu on aeg, kus meenutame lahkunuid ja mõtiskleme möödunud aegade ja tuleviku üle, vältimaks minevikus toimunud kurbade sündmuste kordumist….

Tartu linnamuuseumSündmus

Peet, head teed!

29 oktoober 2024

Saadame vägeva peoga ära kultuuripealinna aasta! Tähtsal puhul tuleb külapidude kuningateks ristitud Nedsaja Küla Bänd linnaelu kaema ja pakub tantsukütet…

Tartu linnamuuseumSündmus

Lained / Waves

28 oktoober 2024

Benjamin Kobler (klaver)Karl Erik Laas (elektroonika) Arnold Schönberg “5 Klavierstücke Op. 23” (1923)klaverile Luigi Nono “… sofferte onde serene…” (1976)klaverile…...

Kõik sündmused