Sel kevadel möödub 120 aastat hetkest, mil Tartus loodi ettevõtlike ja sihikindlate naiste eestvedamisel esimene Eesti rahvuslik lasteaed. 20. mail avatakse selle sündmuse tähistamiseks mälestusplaat Laulupeomuuseumi hoonel.
Aastal 1905 ei olnud lasteaed lihtsalt haridusasutus, vaid koht, kus Tartu lapsed said esmakordselt õppida emakeeles oma kultuuri keskkonnas. “Lasteaia sünd ei olnud juhuslik – see sai võimalikuks tänu Tartu naiste algatustele, annetustele, heategevusüritustele ja kampaaniatele. Nende töö tulemusena kerkis lasteaiahoone, mille mõju ulatus kaugele ajas ja ühiskonnas,” ütles Tartu Ettevõtlike Daamide Assotsiatsiooni president Annely Võsaste.
Mälestusplaadi avamise algatas Tartu Ettevõtlike Daamide Assotsiatsioon, kes soovib tunnustada ja tänada neid naisi, kelle usku haridusse ja kogukonda ei murdnud ajad ega olud.
Kõik tartlased ja huvilised on oodatud pidulikku sündmust tähistama 20. mail kell 15.00 Laulupeomuuseumi õuel (Jaama 14). Üritusel esinevad Ilmatsalu lasteaia Lepatriinu mudilased, sõna saavad linnapea Urmas Klaas, haridusloolane Mare Torm ja Laulupeomuuseumi kuraator Kristiina Tael-Annuk.
Eesti rahvuslikust lasteaiast saab rääkida alates 1905. aastast, mil asutati Tartu Lasteaia Seltsi lasteaed. Tollane lasteaed töötas suvekuudel Tartu Põllumeeste Seltsi ruumides ja aias (Viljandi tn 3) ning täitis põhiliselt hoiuasutuse ning laste mängukoha ülesannet. Selle eelkäijaks võib aga pidada Miina Härma (1864–1941) 1897. aasta suvel organiseeritud laste suvist mängukohta, mis tegutses esimesel suvel Tartus Liivimaa põllutöönäituse toimkonna aias, Peterburi tänav 80 ja 1898. aasta suvel Vanemuise aias, Jaama tänav 14.
Lisainformatsioon: Tartu Ettevõtlike Daamide Assotsiatsiooni president Annely Võsaste, tel 506 1838