Tagasi

Alates 2. juulist on Tartu kaarsillal avatud näitus „Käbi Laretei 100“

Tartu linnamuuseumUudis

14juulil täitub Tartus sündinud Käbi Lareteil 100. sünniaastapäev ning selle tähtpäeva tähistamiseks on alates 2. juulist Tartu kaarsillal avatud Tartu linnamuuseumi näitus „Käbi Laretei 100“. 

Näitus annab lühiülevaate rahvusvahelist karjääri teinud kontsertpianisti ning kirjanikukuulsust kogunud Käbi Laretei elu- ja loometeest. Näitusetekstides kasutatakse rohkesti tema intervjuudes ning raamatutes avaldatud mõtteid ja tundmusi lapsepõlvest, pagulusest, muusikast, kirjutamisest, abielust jm. 

Käbi Laretei, katkestades sunnitult klaveriõpingud Tallinna konservatooriumis,  lahkus kodumaalt 1940. aastal vahetult enne Eesti okupeerimist nõukogude võimu poolt. Ta uueks koduks sai  Stockholm, kus ta isa Heinrich Laretei töötas Eesti Vabariigi suursaadikuna. Kogu Lareteide 4-liikmeline perekond jäi Eesti okupeerimise järel eksiili ning kogu pere seisis seejärel küsimuse ees,  kuidas pagulasena oma elu uuesti üles ehitada.  

Käbi Laretei jätkas aineliste (ja mitte ainult!) raskuste kiuste eraviisiliselt klaveriõpinguid Rootsis ja Šveitsis. 

Tema debüütkontsert toimus 1946. aastal ning alates 1960. aastatest algas ta tähelend kontsertpianistina Lääne-Euroopa, Skandinaavia ja USA kontserdilavadel, kus esitas ka Eduard Tubina heliloomingut.  Lisaks andis ta loeng-kontserte mitmete maade (Rootsi, Saksamaa, USA) televisioonis. 

Ta on heliplaadistanud mitmeid Chopini, Schumanni, Beethoveni, Hindemithi, Griegi jt klaveriteoseid, s.h. muusikat Rootsi režissööri Ingmar Bergmani  (kellega oli 10 aastat abielus) mitmest filmist.  

1970. aastail algas Käbi Laretei kirjanikutegevus. Tema kirjutamise keel oli küll rootsi keel, kuid samas on enamik tema teoste eestikeelsed tõlked olnud autoriseeritud tõlked. 

Taas Eestisse jõudis ta 1988. aastal ning  sestsaadik külastas Eestit korduvalt, esinedes kontserditega Tallinnas ja Tartus. 

Näituse koostaja: Eevi Kärdla
Kujundaja: Tiina Viirelaid 
Ingliskeelne tõlge: Tiina Mällo
Teostaja:  Salibar OÜ 

Näitust saab Tartu kaarsillal vaadata juulikuu lõpuni.  

Vaata lisaks

Kõik uudised
Tartu linnamuuseumUudis

Tartu lugu saab väärilise vormi. Tartu linnamuuseum kuulutab välja püsiekspositsiooni ideekonkursi

12 november 2021

Tartu linnamuuseum kutsub osalema ideekonkursil ”Tartu linnamuuseumi ekspositsiooni sisearhitektuurne ja graafiline kujundus”, mille eesmärgiks on leida kõige sobivam visuaalne lahendus…

Tartu linnamuuseumKGB kongide muuseumUudis

Lõppevate näituste päev

24 september 2021

Laupäeval, 25. septembril on Tartu linnamuuseumis ja KGB kongide muuseumis peagi lõppevaid näituseid võimalik külastada 1-eurose pääsmega.  Tartu linnamuuseumis saab 26….

Tartu linnamuuseumUudis

Jaga lugusid nõukogudeaegsest taaskasutusest ja kodusest isetegemisest

8 august 2022

Tartu Linnamuuseum kutsub jagama mälestusi, esemeid ja fotosid nõukogudeaegsest isetegemisest ja taaskasutusest linnaelu tingimustes. Üleskutse eesmärk on leida nõukogude ajal…

19. sajandi linnakodaniku muuseumUudis

TÜ, TLÜ ja EKA ühise baltisaksa kultuuripärandi mikrokraadi tutvustusüritus

5 august 2022

Mis on baltisaksa kultuuripärand, kust seda leida võib, mida sellega peale hakata ja mis seos meil sellega üleüldse on?Neile küsimustele…

LaulupeomuuseumUudis

Fotonäitus “Laulupeotänav” Laulupeomuuseumis

12 juuli 2022

60 aastat esimest koolinoorte laulupeost!  Laulupeomuuseumis (Jaama 14) saab vaadata noorte laulupidusid kajastavat fotonäitust “Laulupeotänav”. Elustuvad mälestused laulupidude ülevatest hetkedest aastatel 1962-2017. Iga stend…

Kõik uudised