See on Tartu linnamuuseumi, Eesti Maanteemuuseumi ja Eesti Põllumajandusmuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest. Pole tähtis, kas oled noor või vana ning mis on Sinu oskused, tahame Sinus äratada isetegemise pisiku. 

 

Lugu

“Tegi peedist pesumasina” on väljend nõukogude ajast. Tol ajal oli inimestel kitsastes oludes uskumatult mitmekesiselt arenenud leidlikkus ning käsitööoskused. Kui siis oli nn do-it-yourself mõtteviis seotud defitsiidiga, siis nüüd on see jälle moes. Inimestele meeldib me ületarbitud maailmas oma kätega asju valmistada ning mitte alati osta midagi uut. 

Elamus

Iga muuseum avab Sulle teemat vastavalt oma valdkonnale.

Tartu Linnamuuseum näitab Sulle, kuidas nõukogude ajal elati linnas defitsiidi tingimustes. Kui vajalikku polnud saada, pidi ise vanast uut looma või seda vähemasti paremaks tuunima. Ise tehti riideid, iluvahendeid, hobivarustust ja isegi olmetehnikat. Linnamuuseum on kogunud neid lugusid ja esemeid. Tule ammuta nutikaid taaskasutusideid.

Eesti Maanteemuuseumis on võimalik kogeda teedeala töökodade ja eragaraažide leiutamist ja leidlikkust. Garaažikultuur, remontimine ja isevalmistatud sõidukid on siiani üle Eesti au sees. 

Eesti Põllumajandusmuuseum inspireerib Sind aianduse ja aiamaadega, tarbetekstiiliga, hoidiste valmistamise ja isevalmistatud põllutöömasinatega. Täiesti võimalik, et aastal 2024 paneme kõik näpud mulda, et toidukraami kasvatada.

Sul on võimalus kaasa lüüa ka haridus- ja publikuprogrammis ning saada osa rahvusvahelisest teaduskonverentsist. Isetegemine vajab arutelu ja propageerimist. 

Mõju 

Kolme muuseumi ühisnäitus paistab ühiskonnas välja ning koostöös peitub jõud. Me väärtustame loova isetegemise oskusi ja kestlikku mõtteviisi. 

Maailm muutub huvitavaks siis, kui mängu tulevad unikaalsed isiksused ja asjad. Aga need asjad peab oskama ka valmis teha ja need peavad töötama. Nõukaaja isetegemise oskuste kogemine inspireerib inimesi uuesti leiutama ja säästlikult elama. 

Mis on Sinu peet ja mida oskad temast teha?

Eestvedajad: Paavo Kroon (Eesti Maanteemuuseum), Madle Uibo (Tartu Linnamuuseum) ja Ilze Salnaja-Värv (Eesti Põllumajandusmuuseum)  

Kontakt: madle.uibo@muuseum.tartu.ee, paavo.kroon@transpordiamet.ee,  ilze.salnaja-varv@memu.ee

https://peedistpesumasin.ee 
https://www.facebook.com/peedistpesumasin