Laulupeo pst 7. (Foto: Egle Tamm)

 

Zara Mints ja Juri Lotman. (jurilotman.ee)

 

Laulupeo pst 7

  • Teatritegelase Karl Menningu ja professorite Juri Lotmani ja Zara Mintsi elukoht.

Laulupeo pst 7 ja Juri Lotman, Zara Mints ning Karl Menning

See 1937. aastal arhitekt Ernst Ederbergi projekteeritud hoone aadressil Laulupeo puiestee 7, Emajõe oru rinnakul ehitati algul kahekorruselisena. Muu hoonega osavalt sobitatud kolmas korrus rajati kortermajale peale 1957. aastal. 

Selles majas on läbi ajaloo olnud mitmeid tuntud elanikke, palju teatri ja just Vanemuisega seotud isikuid. Kõige tuntum on nendest ehk Vanemuise teatri juht (aastatel 1906‒1914) ja diplomaat Karl Menning (1874‒1941), kellele on pühendatud ka 1970. aastal maja seinale paigaldatud mälestustahvel. 

Maja oli ka viimaseks koduks tuntud professoritest abielupaarile, semiootik Juri Lotmanile (1922‒1993) ja kirjandusteadlasele Zara Mintsile (1927‒1990). Hoone asukoht polnud aga eakamatele inimestele just kõige ideaalsem, kuna kesklinna viiv tee kulges mööda Jakobi mäge, mis 1980. aastatel oli järsem kui tänapäeval. Kaasaegsed mäletavad, et isegi bussidel oli mäest üles saamisega raskusi. Libedaga oli mäel tavaline ka kukkumine, nii Mints kui ka Lotman olid seda valusalt kogenud. Kord viidud Lotman luumurruga suisa traumapunkti, kus talle öeldi, et samas kohas murdnud hiljuti käe ka akadeemik Ariste.

Nagu peaaegu kõigil meeldejäävatel ja karismaatilistel õppejõududel Tartus, laienes ka Lotmani ja Mintsi puhul akadeemiline sfäär koju, kuna sageli võõrustati üliõpilasi, kolleege ja kultuuritegelasi oma eluruumides. Juri Lotman oli tuntud selle poolest, et ta suhtus kõikidesse üliõpilastesse lugupidamisega ning nagu on märkinud semiootikaprofessor Peeter Torop, oli ka esimese kursuse tudeng Lotmani jaoks kolleeg. Mõistagi valitses nende kodus eriline vaimne atmosfäär. Samas mäletavad nende lapselapsed, et suurest vaimsest tööst hoolimata oli vanavanematel aega ka lastega mängida ja nende eest hoolitseda. Rebekka Lotman on meenutanud, et just vanaisal olid suurepärased kulinaarsed oskused. On mõistatus, kuidas väga suure koormusega teadlastöö kõrvalt jõuti nii tegusad olla ka koduseinte vahel.

Vaata ka Juri Lotmani telesaate „Vestlusi vene kultuuriloost” osa „Seltskondlik elu”: https://arhiiv.err.ee/video/vaata/vestlusi-vene-kultuuriloost-juri-lotman-seltskondlik-elu