R. Jakobsoni 7/7a. (Foto: H. Duglas)
Paul Ariste (postimees.ee)
Aadressil C. R. Jakobsoni 7 elas üks 20. sajandi tuntuimaid tartlasi akadeemik ja keeleteadlane Paul Ariste (1905‒1990). Ariste oli akadeemiku kohta erakordselt seltskondlik, karismaatiline ja jutukas isiksus, kelle kohta on mõnigi mälestus peaaegu igal temaga samal ajal elanud tartlasel. Erakordselt lähedane oli Ariste tudengitega, veetes nendega tihti koos aega Tartu kohvikutes, eriti ülikooli omas. Tänase päevani on Ariste paljude teadvuses boheemlasliku ja seltskondliku professori ideaaltüüp.
Ariste iseäralikkus ilmnes ka tema suhetes kolleegidega. Väidetavalt oli temas rivaalitsemise kirg, mis väljendus soovis olla esimene nii publikatsioonide arvu poolest (Ariste sulest ilmus neid üle 1300) kui ka igakuise palgaümbriku kättesaajana. Isegi Ariste ülikooli raamatukogu lugejapilet oli väljastatud numbriga 1.
Tudengid ja tuttavad lapsed külastasid sageli Ariste Jakobsoni tänava kodu. Ühe mälestuse kohaselt teinud ta lastele kord oma kodus Kalevipoja-teemalise näituse, selle peaeksponaadiks olnud keldris üks pudel, mille sees olevat olnud Kalevipoja punks. Selle pudeli avamine oli lastele rangelt keelatud.
Mõistagi oli akadeemiku kodu paksult täis raamatuid. Raamatukogu ulatus mitmesse tuppa. Kirjandusteadlase Peeter Oleski järgi jagunesid raamatud Ariste kodus järgmiselt: „Perioodilised väljaanded ehk sarjad ja ajakirjad asusid teise korruse suures elutoas, milles proua Erna Ariste hiljemini magas. Need raamatud, mida professor ise luges puhkepausidel või enne uinumist, täitsid väikese toa esimesel korrusel. Seda kutsuti Papa toaks Paul Ariste isa järgi, kes oli pärit Põhja-Tartumaalt idamurde keskelt ning teenis igapäevast leiba Rääbise mõisa sepana.”
Vaata telesaate „Akadeemikud” episoodi Paul Aristest ja tema elust Tartus.