A. Hermanni 4. (Foto: Robert Varik)

 

Heino Eller. (ERM Fk 3078:658)

 

Kaarel Ird. (TM F 696:6)

 

Epp Kaidu. (TM F 696:2)

 

Hermanni 4

  • Helilooja Heino Elleri ja teatritegelaste Epp Kaidu ja Kaarel Irdi elukoht

A. Hermanni 4 ning Epp Kaidu ja Kaarel Ird, Heino Eller

Kui Hermanni tänavale on läbi ajaloo koondunud paljud eesti kultuuri- ja ühiskonnategelased, siis näib, et aadressil K. A. Hermanni 4 on see kontsentratsioon eriti suur olnud. Selles 1932. aastal valminud majas, mis isegi Hermanni tänaval hakkab silma oma imposantsusega, on elanud helilooja Heino Eller (1887‒1970) ning teatritegelastest abikaasad Epp Kaidu (ehk Leida Ird, 1915‒1976) ja Kaarel Ird (1909‒1986).

Heino Eller oli eesti helilooja ja silmapaistev muusikapedagoog, kelle käe alt on sirgunud mitu põlvkonda muusikuid ja heliloojaid. Tartu Kõrgemas Muusikakoolis õpetas Eller aastatel 1920‒1940 kompositsiooni. 1940. aastast kuni surmani oli Eller pedagoog Tallinna Konservatooriumis. Tartu muusikakool kannab alates 1971. aastast Heino Elleri nime. Elleri pärandi ja tema õpilaste „sugupuuga” on võimalik tutvuda „Meie Tartu” näituse esimesel korrusel.

Abikaasad Epp Kaidu ja Kaarel Ird olid nõukogudeaegse Tartu ühed tuntuimad kultuuritegelased teatris Vanemuine – Epp Kaidu eeskätt näitleja ja lavastajana, Kaarel Ird lavastaja ja teatrijuhina. Karismaatiline Ird, keda rahvasuus tunti ka kui Vana Hirmsat, olevat aga koduseinte vahel olnud madalam kui muru. Peretütar Kais Adlas on meenutanud, et ilmselt oskas leebe loomuga Epp Kaidu suurt põrpijat nii kohelda, et kodus oli Kaarel Ird vaikne mees. Kui ema ja isa tööasju arutasid, pandi töötoa uksed lihtsalt kinni, ja kui siis kogemata kostis sealt kõvemat häält, oli puhkenud vaidlus teatriasjade üle.

 

Vaata ERRi arhiivist saate „Rahvakunstnikud” episoodi Kaarel Irdist.