A. Hermanni 18. (Foto: Robert Varik)

 

Karl Ristikivi. (Eesti kirjanike e-leksikon)

 

A. Hermanni 18

  • Kirjanik Karl Ristikivi elukoht.

A. Hermanni 18 ja Karl Ristikivi

Aadressil K. A. Hermanni 18 asuv maja valmis 1939. aastal. Selle üks esimesi üürnikke oli kirjanik Karl Ristikivi, kes elas majas 1943. aastani, mil ta lahkus Eestist jäädavalt, algul Soome ja hiljem Rootsi. Temast sai üks tuntuimaid väliseesti kirjanikke, kelle kogu hilisemat loomingut ja elu saatsid pagulastemaatika motiivid.

Kui Nõukogude ajal oli Karl Ristikivi mahavaikitud kirjanik, siis suurema tähelepanu pälvis ta Eestis 1980. aastate lõpus, mil väliseesti kirjandusest ja kultuurist hakati kodumaal rohkem ja vabamalt rääkima. 1988. aastal soetas Tartu linn K. A. Hermanni 18 maja ning 1991. aastal avati seal Tartu Linnamuuseumi filiaalina Karl Ristikivi muuseum. Kirjandusteadlase Rutt Hinrikuse sõnul oli Ristikivi muuseumi avamine Tähtveres märgiline sündmus: muuseum oli uue aja märk, erifondi kaotamise ja keelatud kirjanduse ajastu lõppemise sümbol, mida tervitati nii siin- kui ka sealpool Läänemerd. 

Ristikivi muuseum ei püsinud aga kuigi kaua ning lõpetas tegevuse 2007. aastal. Seejärel hoolitses ruumide eest Karl Ristikivi Selts, mis aga oli sunnitud rahalistel põhjustel 2023. aastal ruumidest loobuma.

  1. A. Hermanni 18 majas toimetas 1990. aastatel ka üliõpilasselts Veljesto, mille liige alates 1930. aastatest Karl Ristikivi oli. Kuna Veljestol puudus sel ajal oma kinnisvara Tartus, kujunes Ristikivi kunagine korter üheks põhiliseks kooskäimise kohaks.

Kuula ERRi arhiivist kunagiste veljestolaste mälestusi, „Keskööprogramm: Veljesto ‒ mälestused ja lootused”.