Kui tuled muuseumisse rühmaga, võid majaga tutvumiseks tellida giidi. Ekskursioon annab tunni aja jooksul ülevaate Tartu mitmekesisest ajaloost. Giid jutustab muuseumiesemete lugusid ning annab võimaluse juurde küsida. Ekskursioonil kuuled põhjalikumalt just sind huvitavate teemade kohta.

Ekskursioon eesti keeles või võõrkeeles 25 € rühm*
*Ekskursiooni hinnale lisandub muuseumipiletite maksumus

Info ja tellimine: +372 746 1911, linnamuuseum@muuseum.tartu.ee

Ekskursioonisoovist palume teada anda vähemalt kolm päeva enne muuseumikülastust.

 

Tartu linnaruum ärkab tõeliselt ellu, kui sinu kõrval kõnnib siinset ajalugu tundev jutuvestja! Linna ajalugu ja legende tutvustav retk sobib nii suurtele kui ka väikestele.

 

Retk pakub hea võimaluse Raekoja platsi mitmekihilise ajalooga tutvumiseks. Giid räägib raeplatsil asuvate hoonete minevikust ja olevikust. Kuuleb ka neist perioodidest ning hoonetest, mille jälgi enam linnapildis näha ei ole. Koguneme Suudlevate Tudengite purskkaevu juures.

Kestus 30–60 min

 

Ekskursiooni käigus teed tutvust tudengite seas legendaarse ajaveetmiskoha Rüütli tänava ajalooga ning saad kuulda siinsetest kõige värvikamatest juhtumistest. Giid annab ülevaate Rüütli tänaval enne Teist maailmasõda asunud ettevõtetest. Saad teada, kus meeldis prominentidel aega viita ning milliseid inimesi oli Rüütli tänaval minevikus liikumas. Koguneme Suudlevate Tudengite purskkaevu juures.

Kestus 60 min

 

Jalutuskäik mööda Tartu ühiselamuid on matk ajas ja ruumis. Giidi saatel käid läbi endised ja praegused Tartu ülikooli ühiselamud, millest esimene valmis juba 1904. aastal. Kuulda saab mineviku tudengite põnevatest läbielamistest ning ühiselamute ja Tartu ülikooli ajaloost üldisemalt. Kogunemie vana Tiigi ühiselamu ees Tiigi 78/80.

Kestus 75 min

 

Kas tead, kus asus Tartus noobel restoran Sinimandria või mitte nii peen Vogeli kõrts? Ajalooliste kohvikute tuuril tutvud Tartu kesklinnas tegutsenud kuulsate ning kurikuulsate kõrtside, kohvikute ja restoranidega ning kuuled neid külastanud kirevast seltskonnast. Ekskursioon algab Suudlevate Tudengite purskkaevu juurest.

Kestus 75 min

 

Avasta varjule jäänud Ülejõe linnaosa ajalugu! Giid jagab huvitavaid infokilde Ülejõe arhitektuuri- ja asustusajaloost, unustamata siin minevikus tegutsenud tähelepanuväärseid inimesi ning asutusi. Retk algab Tartu linnamuuseumi (Narva mnt 23) õuelt.

Kestus 60 min

 

Toomemägi oma muinasaega ulatuva ajaloo ja paeluvate legendidega on Tartu linna uhkuseks. Giid kõneleb, miks on see koht silmapaistev mitte ainult Eesti, vaid ka terve Euroopa kontekstis. Lisaks ajaloofaktidele saab kuulda vanu legende ja Toomemäega seotud anekdootlikke lugusid elust enesest. Käime läbi ka olulisemad vaatamisväärsused Toomemäel. Retk algab Pirogovi ausamba juurest.

Kestus 30–60 min

 

Jalutuskäik mööda Emajõe kallast saab alguse pärmivabriku eest (Pikk 58) ja lõpeb lodjakoja juures. Giid räägib Emajõe kallastel elatud kirevast elust: inimestest, ettevõtetest, turuplatsidest, jõetranspordist, sildadest, põnevamatest ehitistest ja paljust muust.

Kestus 60 min

 

Avasta Toome ja all-linna monumentide saamislugusid! Kuuled põnevaid seiku mineviku tuntud tartlastest, kellele on kodulinna ausambaid püstitatud, samuti tutvud monumentidega, mis on muul moel tähelepanuväärsed. Koguneme Raekoja apteegi juures.

Kestus 60 min

 

Hind 35 € rühm

Info ja tellimine: +372 746 1906, ants.siim@muuseum.tartu.ee (Ants Siim, haridusprogrammide kuraator)

Giidituuri tellimise soovist palume teada anda vähemalt nädal enne selle toimumist.

Baltisaksa tudengilinnas jalutades tutvuvad õpilased 19. ja varase 20. sajandi Tartu linna ajalooga. Nad kuulavad põnevat taustinfot virtuaalse eesti- ja saksakeelse audiogiidi vahendusel või loevad iseseisvalt paberkaardilt omaaegsete tudengite ja tulevaste professorite mälestuskatkeid. Hariv jalutuskäik ajaloolises baltisaksa tudengilinnas viib õpilased enam kui sada aastat tagasi Tartu ülikoolis õppinud baltisaksa tudengite mälestuste radadele. Kes olid puudlid? Kus pidusid peeti? Mis rumalusi välja mõeldi? Kuidas kurameeriti? Kõik need küsimused saavad retkel vastatud. Harival jalutuskäigul arutleme kooliklassidele mõeldud jalutuskäigul töölehtede abil ka selle üle, kuidas on tudengite ja noorte elu ning võimalused muutunud võrreldes rohkem kui sajandi taguse ajaga. Räägime nii transpordist, elukeskkonnast kui ka vaba aja veetmise võimalustest. Saab kuulata, milliseid tähelepanekuid on Tartu kohta kirja pannud nt rektor ja linnapea G. von Oettingen, loodusteadlane K. E. von Baer, laulupidude üks korraldajaid R. von Antropoff või Kalevipoja idee välja käinud baltisakslane dr Bertram. Retk on valminud koostöös Tartu Ülikooli germanistika osakonnaga. 
Algus Tartu linnamuuseumis.

Kestus u 90 min

Hind 3€/õpilane, õpetajad tasuta