Tagasi

VARMO PIRGI LÄKITUSED VANGILAAGRIST

19. sajandi linnakodaniku muuseumNäitus
Toimumise aeg: 10.06.2021-22.09.2021

10. juunist on 19. sajandi Linnakodaniku Muuseumis Tartus avatud väljapanek pallaslase Varmo Pirgi (1913–1980) vangilaagriloomingust. Näitus tähistab Valve Janovi 100. sünniaastat.

Kõik eksponeeritud maalid ja joonistused (aastaist 1944–1954) on Varmo Pirk pühendanud või saatnud vangilaagrist õpingute ja elukaaslasele Valve Mossile (aastast 1955 Janov, 1921–2003). Need väiksed meistritööd on tihti kujutlus- ja unenäoportreed Valvest. Valve tuli „Pallase” kooli aasta hiljem kui Varmo. Sõja ajal kuulusid nad juba õnnelikult kokku. Enamasti on Valve ja Vavi asemel piltide man kirjas Puti. See hellitusnimi pärines omal ajal armastatud Ungari päritolu tummfilminäitlejalt Lya De Puttilt.

Aastad 1944–1954 olid Varmo Pirgi elus ja loomingus omaette etapp, mida võib nimetada ka ellujäämiskursuseks. Ellujäämiseks nii füüsilises kui ka vaimses mõttes. 1944. aasta sügisel üritas Varmo Pirk pageda uue Vene okupatsiooni eest Läände, koos Valve Mossi ja teise õpingukaaslase Kaja Kärneriga. Ebaõnnestunult. Järgnesid arreteerimine 1945. aasta kevadel ning vangilaagriaastad. Arhangelski oblasti vangilaagreist vabanes Varmo Pirk 1954. aastal. Tema tervis oli nii läbi, et ta lasti lahti enne tähtaega ja saadeti koju surema.

2010. aastal korraldas Kunstiühing „Pallas” Tartu Linnamuuseumis Varmo Pirgi näituse „Enne valguse vaheaega”, mis keskendus kunstniku varasele loomingule aastaist 1940–1946. Kui toonase näituse teosed pärinesid nii era- kui muuseumikogudest, siis praegune jätkuväljapanek hõlmab üksnes erakogu. Enamikku teostest pole kunagi varem avalikult näidatud.

Varmo Pirk õppis eri nimede all tegutsenud Kõrgemas Kunstikoolis „Pallas” aastail 1937–1944 ning Vene ajal selle asemele asutatud Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis aastail 1944–1945. Tema peamised õpetajad olid Kaarel Liimand, Villem Ormisson ja olulisimana end aastaid Pariisis täiendanud Aleksander Vardi. Eriti Vardilt, kelle ateljeesse ta jõudis 1940. aastal, õppis Varmo Pirk väärtustama valgust ja värvi, looma õhustikku ja valdama mitmefiguurilisi seadeid.

Esimest korda esines Varmo Pirk „Pallase” meesõppurite koondise näitusel 1939. aastal Viljandis. Teise ilmasõja ajal pani kunstiarvustus tähele ja märkis ära nii tema joonistusoskust kui ka koloriiditaju. Varmo Pirgi pilte hinnati ja osteti. Ta sekundeeris edukalt Kõrgema Kunstikooli „Pallas” lõpetanud Endel Kõksi, Elmar Kitse ja Lepo Mikko, aga samuti Herman Aunapuu tollasele loomingule. „Pallase” koolist oli otsustatud  saata ta edasi õppima Viini Kunstiakadeemiasse, aga sõda muutis kõik. 

Vangilaagrist vabanenud Varmo Pirk naasis esialgu isakoju Tartusse ja toibus vähehaaval. 1956. aastast hakkas ta taas esinema Tartu näitusil, aga 1958. aastal siirdus Tallinna. Mitu isiknäitust oli tal 1963. aastast alates nii Tartus kui ka Tallinnas. Varmo Pirk oli rahutu hing ja tema ampluaa kunstnikuna mitmekesine, täiesti vabast eneseväljendusest tellimustöödeni. Ta oli muuhulgas meie sõjajärgse abstraktse kunsti pioneere koos Valve Janoviga ja Ado Vabbe järel. Siis, kui sedalaadi kunsti eksponeerimine näitusil ei tulnud kõne alla. Oma loominguga seisis ta lähedal meie esimesse sõjajärgsesse mitteametlikku kunstirühmitisse – 1960. aasta rühmitisse – kuulunud kunstnikele: Valve Janov, Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Lüüdia Vallimäe-Mark, Heldur Viires.

Väike suvenäitus Varmo Pirgi loomingust jääb vaadata sügise alguseni, 22. septembrini.      

Enn Lillemets

koostaja ja kujundaja

Enn.Lillemets@gmail.com

55558280

Näitust toetavad Tartu Linnaajaloo Muuseumid.

Kunstiühingu „Pallas” tegevust toetab Kaubamaja AS.

FOTO: Valve Moss ja Varmo Pirk „Pallase” peol (1940?).

REPROD:

Kaks kollast liblikat (mälestusist). 1946. Õli. Erakogu. Repro: Malev Toom.

Puti. 1947. Akvarell. Erakogu. Repro: Malev Toom.   

Veel näituseid

Oskar Lutsu majamuuseumNäitus

Sooster ja teised “Kevade” kunstnikud

21 märts 2025

Alates 19. märtsist on Oskar Lutsu majamuuseumi ees plankaial näha näitust “Sooster ja teised “Kevade” kunstnikud”. Oskar Lutsu “Kevade” tutvustamist…

KGB kongide muuseumNäitus

Sõda ja värvipliiats

20 jaanuar 2025

Sõda ja värvipliiats – Agu Peerna joonistused Tartu hävingust 1940ndail 1941. aasta sügiseks oli Tartu väljunud paari kuu tagusest purustuslainest….

Tartu linnamuuseumNäitus

Kügelgenid. Ühe baltisaksa perekonna lugu

16 jaanuar 2025

Tartu linnamuuseumis on alates 24. jaanuarist avatud Kügelgeni perekonnale pühendatud näitus. Peaaegu kahe ja poole sajandi kestel Eesti ajalooga tihedalt…

Tartu linnamuuseumNäitus

Tartu Jaani kiriku ajaloolised vitraažid

21 oktoober 2024

29. oktoobril kell 16 avatakse Tartu Jaani kirikus näitus ajalooliste vitraažakende katketest. Avamine on avalik. Tartu on ajaloo- ja kultuuririkas…...

Tartu linnamuuseumNäitus

Meie Tartu

2 juuli 2024

„Meie Tartu” on näitus tartlastest ja Tartu linnaosadest. Näitus tutvustab külastajatele 17 peatüki kaudu ühe armsa linna kaleidoskoopilist olemust ja…

KGB kongide muuseumNäitus

Püsinäitus

7 jaanuar 2021

KGB kongide muuseumi püsinäitus annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Külastajatele on avatud hoone keldriosa,…