Tagasi

Südalinna sündimised. Vallikraavist kultuurikeskuseni

Tartu linnamuuseumNäitus
Toimumise aeg: 12.04.2024-13.10.2024
Toimumise koht: Tartu Keskpark, Vabaduse pst 1c

Tartu südalinn on aastasadade jooksul korduvalt põrmuks pudenenud ning ikka ja jälle uuesti sündinud. Enne uut ümbersündi pargist kultuurikeskuseks on sobiv hetk heita pilk minevikku. Praegune pargi ala on varasemas elus täitnud erinevaid rolle – linnamüüri tagusest jäätmaast kuni linna kaubandusliku keskmeni ja varemeteväljast pargini.

Ala, mida praegu tuntakse Tartu keskpargina, asub linna kujunemise mõttes tähenduslikus kohas. Kesk- ja varauusajal olid siin linnakindlustused ja eeslinn, 19. sajandi algul kavandati siia sõjakooli, 1816. aastal algas Tartu Kaubahoovi rajamine.

See, algselt vene kaupmeestele tegutsemispinda pakkunud hoone oli otsekui üks esimese iseseisvusperioodi Tartu sümbolhooneid, sobitudes oma sammastega ka Emajõe Ateena kuvandiga. Samal ajal kujunesid Kaubahoovis olnud poed ka eesti ärimeeste kasvulavaks, tuntuim neist on kahtlemata Märt Jänese (1869–1933) riideäri. 1941. aasta 10. juulil alustas Punaarmee massilist suurtükituld Tartu paremkalda objektidele. Kasutati süütemürske ja linnas puhkesid ulatuslikud tulekahjud. Kaubahoov sai tabamuse 20. juulil. Pärast Teist maailmasõda kavandati samasse piirkonda kino-hotelli ja linna keskväljakut, kuid püsima jäi hoopis algselt ajutisena mõeldud pargiala. 21. sajandi teisel kümnendil algas samale alale Südalinna kultuurikeskuse kavandamine.

Näitus “Südalinna sündimised. Vallikraavist kultuurikeskuseni” on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Näituse avamissündmus toimub 12. aprillil kell 16 keskpargi Poe tänava poolsel platsil.

Kuraator: Leele Välja
Autorid: Eero Heinloo, Ragnar Nurk, Epi Tohvri, Kristi Musteikis, Mart Hiob
Konsultant: Arvi Haak
Projektijuht: Mirjam Savisto
Keeletoimetaja: Mariliis Sild
Tõlkija: Martin Jaigma
Kujundaja: Merilin Metsamaa
Teostus: EcoPrint

Veel näituseid

Tartu linnamuuseumNäitus

Meie Tartu

2 juuli 2024

„Meie Tartu” on näitus tartlastest ja Tartu linnaosadest. Näitus tutvustab külastajatele 17 peatüki kaudu ühe armsa linna kaleidoskoopilist olemust ja…

19. sajandi linnakodaniku muuseumNäitus

Kui Emajõe Ateenast sai Pompeji. Hilda Kamdron ja Maarja kirik

19 juuni 2024

Tartu Linnaajaloo Muuseumide kogude väärtuslikumaid ja isenäolisemaid osi on pallaslase Hilda Kamdroni (1901–1972) looming. 27. juunist 22. septembrini avaneb võimalus…...

LaulupeomuuseumNäitus

Lapseks olemise kunst. Lapsepõlv Tartus 1890–1940

8 aprill 2024

Eesti rahvusliku lasteaia hällis ja pikaaegses lasteaiahoones, praeguses Laulupeomuuseumis avame 17. mail 2024 uue näituse, mis laseb osa saada mineviku…...

Tartu linnamuuseumNäitus

Südalinna sündimised. Vallikraavist kultuurikeskuseni

7 aprill 2024

Tartu südalinn on aastasadade jooksul korduvalt põrmuks pudenenud ning ikka ja jälle uuesti sündinud. Enne uut ümbersündi pargist kultuurikeskuseks on…

Oskar Lutsu majamuuseumNäitus

Näitus “Kapsapää”

1 aprill 2024

Oskar Lutsu naljamäng „Kapsapää” („Kapsapea”) ilmus 1913. aastal ja seda on erinevates teatrites korduvalt lavastatud. Räpina ÜG õpilane Elizabeth Tensi…

Tartu linnamuuseumNäitus

Peedist pesumasin: leidlikkus linnas

24 märts 2024

Tartu linnamuuseumis on 24. aprillist kuni 29. detsembrini avatud näitus „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“, kus näeb kui leidlikud ja osavad…...