Tagasi

Püsinäitus

KGB kongide muuseumNäitus

KGB kongide muuseumi püsinäitus annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel põhjustel arreteeritute eeluurimisvangla. Osa kongidest, kartserid ja koridoriosa on taastatud originaalkujul.

Muu hulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost ning dissidentlusest, sh Aleksandr Solženitsõni seotusest Eestiga.

Muuseum asub Riia mäel „hallis majas”, kus 1940.–1950. aastatel tegutses NKVD/KGB.

KGB kongide muuseumi püsinäituse uuendamine jõuab lõpule 6. detsembril 2023. Kolme toa, endise kongi uuendatud näituse kuraatoriteks on filmikunstnik Katrin Sipelgas ning filmilavastaja ja produtsent Jaak Kilmi.

KGB kongide muuseumis on uuendatud püsinäituse külastajatel võimalus osa saada erilisest kogemusest, kus väljavalitud ruumides raputatakse külastajat kohalolekuefektiga, mida toetavad helid, videoprojektsioonid, animatsioonid ning ajastutruud rekvisiidid.

Ülekuulamistoas istute silmitsi ülekuulajaga, kes loodud animaator Priit Tenderi poolt, näidiskambris kuulete kurikuulsa paragrahv 58 alusel esitatud süüdistusi, vaadates samas tõtt nende süüdistuste ohvritega. Gulagi vanglavõrgustikule pühendatud toas on võimalik kogeda arreteerimisele eelnevat tunnet ning kuulda väljavõtteid Aleksandr Solženitsõni „Gulagi arhipelaagist” ja selle loomise teekonnast Eestis, siin päris Tartu lähedal.

Näituse uuendamist toetas Muinsuskaitseamet läbi „Muuseumide kiirendi 2023” programmi.

Veel näituseid

KGB kongide muuseumNäitus

Saatuseaasta 1944

17 august 2024

Tänavu möödub 80 aastat saatuslikust 1944. aasta sügisest, mil Eestimaa langes aastakümneteks Nõukogude okupatsiooni alla. Teise maailmasõja  käigus lahkus kodumaalt…

19. sajandi linnakodaniku muuseumNäitus

Ring ümber Eesti

15 august 2024

27. septembrist on linnakodaniku muuseumis avatud näitus baltisaksa laua- ja kaardimängudest 20. sajandi esimesel poolel. Eelkõige näeb väljapanekul mänge, mida…

Tartu linnamuuseumNäitus

Meie Tartu

2 juuli 2024

„Meie Tartu” on näitus tartlastest ja Tartu linnaosadest. Näitus tutvustab külastajatele 17 peatüki kaudu ühe armsa linna kaleidoskoopilist olemust ja…

LaulupeomuuseumNäitus

Lapseks olemise kunst. Lapsepõlv Tartus 1890–1940

8 aprill 2024

Eesti rahvusliku lasteaia hällis ja pikaaegses lasteaiahoones, praeguses Laulupeomuuseumis avame 17. mail 2024 uue näituse, mis laseb osa saada mineviku…...

Tartu linnamuuseumNäitus

Südalinna sündimised. Vallikraavist kultuurikeskuseni

7 aprill 2024

Tartu südalinn on aastasadade jooksul korduvalt põrmuks pudenenud ning ikka ja jälle uuesti sündinud. Enne uut ümbersündi pargist kultuurikeskuseks on…

Oskar Lutsu majamuuseumNäitus

Näitus “Kapsapää”

1 aprill 2024

Oskar Lutsu naljamäng „Kapsapää” („Kapsapea”) ilmus 1913. aastal ja seda on erinevates teatrites korduvalt lavastatud. Räpina ÜG õpilane Elizabeth Tensi…