Tagasi

“Kohustus olla moodne. Kuidas eestlasest linlane sai”

Tartu linnamuuseumNäitus
Toimumise koht: 12.09.2020-23.05.2021

Linnamuuseumi näitus sajanditagusest kodukultuurist “Kohustus olla moodne. Kuidas eestlasest linlane sai”

Näituse fookuses on 20. sajandi esimese poole kodukultuuri kiire ja vastuoluline areng.

Lühikese aja jooksul toimusid Eesti linnades, sh Tartus suured muutused. Aktiivse linnastumisprotsessi tagajärjel kasvas eestlaste osakaal ning endistest saksameelsetest ja -keelsetest linnadest said eesti linnad. Samas muutus tundmatuseni ka linna olustik ja eluolu. 

Olulised märksõnad on moderniseerumine ning moodne perekonnaelu, naiste emantsipatsioon, kodumajanduse roll rahvusriigis, propageeritud ideede ja argielu suhe.

Esimene näituseruum tutvustab vaatajale laiemalt Tartu miljööd 19. sajandi viimasest kolmandikust kuni 1920. aastateni. Samuti tuleb juttu 1920.–1930. aastate Tartu linnaruumis toimunud muutustest, mis mõjutasid linnaelanike eluolu.

Tähelepanu alla võetakse linna piiride laienemine ja elanike arvu kiire kasv ning muutused rahvuslikus koosseisus. Kesksed teemad on ka uute linnaosade rajamine, linnaruumi korrastamine linnavalitsuse eestvõttel ja tehniline moderniseerimine, mis tõstis oluliselt linlaste elukvaliteeti.

Esimene näituseruum loob võrdluse näituse põhiteemade käsitluse ja sellele eelnenud olude vahel, rõhutades muutusi eluolus ka vastanduse kaudu. Viimast rõhutab näitusel 19. sajandi lõpukümnendite saksapärase elutoa interjööri sisutus, tegemist on n-ö vanamoodsa, plüüšise ja tolmunud elutoa interjööriga. 

Kohustus olla moodne!

Järgmised kaks näituseruumi kajastavad 20. sajandi alguse eestlaste mentaliteedi ja elulaadi muutusi ning mitmekesisust. Moodsa argielu keskseid teemasid avatakse autentsete ajale iseloomulike esemete kaudu Tartu Linnaajaloo Muuseumide, teiste mäluasutuste ning erakollektsionääride kogudest.

Teise näituseruumi keskmes on 1930. aastate moodne elutuba, mille uut tüüpi mööbel ja tarbeesemed peegeldavad nii heaolu tõusu kui ka euroopalike moevoolude omaksvõtmist. Kajastamist leiavad järgnevad teemad: rahvusliku kodumajanduse ja kodumajandushariduse areng, moodsa toidukultuuri ja tervisliku toitumise ideede levik, kodukujunduse ideaalid ja tegelikkus ning hügieeniolud.

Näitusel ei jää käsitlemata ka argielu intiimsemad tahud, viies külastaja 20. sajandi alguse kodu kõige privaatsematesse ruumidesse: moodsa Tartu pere vanni- ja ka magamistuppa. Eraldi fookuses on isikliku hügieeni tähtsuse tõus võrreldes varasema ajaga. 

Näitus “Kohustus olla moodne. Kuidas eestlasest linlane sai” heidab valgust ka ajastule iseloomulikele arusaamadele traditsioonilisest perekonnast ning soorollidest, mida asusid kõigutama muuhulgas naisliikumise ja naishariduse areng.

Näitus on avatud Tartu linnamuuseumis alates 12. septembrist. Kuraatorid: Anu Kannike (ERM), Madle Uibo ja Marge Rennit. Kujundajad: Malle Jürgenson ja Krista Lepland (OÜ Laika, Belka & Strelka)

Näituse valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.

Näituse publikuprogramm 

12. september kell 14 – Näituse kuraatorite tuur
22. oktoober kell 17 – Ingrid Ruudi “Kodune eluruum ja soosuhted 20. sajandil”
30. oktoober kell 11 – Tartu linnaajaloo päev “Moodne kodu”
12. november kell 17 – Reet Mark “Kunst kodudes”
26. november kell 17 – Ants Siim “Muusika kuulamine 1920.–30. aastate Eesti kodudes”
10. detsember kell 17 – Anu Kannike “Toidukultuur sajand tagasi”

2021. aastal
14. jaanuar kell 17 – Marge Rennit “Baltisaksa kaduv maailm”
28. jaanuar kell 17 – Liisa Ojaveer “Käitumine ja etikett”
18. veebruar kell 17 – Kätlin Leokin “Moodsa daami frisuur ja iluravi”
4. märts kell 17 – Madle Uibo “Kehakultuur ja kodune võimlemine”
18. märts kell 17 – Heiki Pärdi “Võitlus puhta keha eest 20. sajandi algupoolel”
1. aprill kell 17 – Anu Järs “Moodsa tartlase vabaõhumeelelahutused“
15. aprill kell 17 – Anu Ojavee “Riietus – mugavus vs. trend”
29. aprill kell 17 – Anu Kannike “Tšarlston, kellaviietee ja sigaret – moodsast linnaelust 1920.-30. aastatel”

Veel näituseid

Tartu linnamuuseumNäitus

Peedist pesumasin: leidlikkus linnas

24 aprill 2024

Näitus „Peedist pesumasin: leidlikkus linnas“ näitab kui leidlikud ja osavad pidid olema nõukogude ajal linnainimesed.  “Näituse keskmes on 2022.-2023. aastatel…

LaulupeomuuseumNäitus

Lapseks olemise kunst. Lapsepõlv Tartus 1890–1940

8 aprill 2024

Eesti rahvusliku lasteaia hällis ja pikaaegses lasteaiahoones, praeguses Laulupeomuuseumis avame 17. mail 2024 uue näituse, mis laseb osa saada mineviku…...

19. sajandi linnakodaniku muuseumNäitus

Lembela 100

8 aprill 2024

Näitus avab ukse naiskorporatsiooni maailma 2. maist kuni 20. juunini saab 19. sajandi linnakodaniku muuseumis näha näitust, mis kergitab saladuseloori…...

Tartu linnamuuseumNäitus

Südalinna sündimised. Vallikraavist kultuurikeskuseni

7 aprill 2024

Tartu südalinn on aastasadade jooksul korduvalt põrmuks pudenenud ning ikka ja jälle uuesti sündinud. Enne uut ümbersündi pargist kultuurikeskuseks on…

Oskar Lutsu majamuuseumNäitus

Näitus “Kapsapää”

1 aprill 2024

Oskar Lutsu naljamäng „Kapsapää” („Kapsapea”) ilmus 1913. aastal ja seda on erinevates teatrites korduvalt lavastatud. Räpina ÜG õpilane Elizabeth Tensi…

Oskar Lutsu majamuuseumOskar Lutsu majamuuseumNäitus

60 aastat Oskar Lutsu majamuuseumi!

6 märts 2024

Märtsis tähistame Oskar Lutsu majamuuseumi 60. sünnipäeva. Seoses sellega on majas uuendatud vitriiniväljapanekut ja plangul on väljas muuseumi ajalugu käsitlev…