Tagasi

Näitus „Mina ise ja Kristjan. Helju Sarnet Zaurami autoportreed 1946–1998”

19. sajandi linnakodaniku muuseumNäitus
Toimumise koht: 10.06.2022-23.09.2022
Toimumise koht: 19. sajandi linnakodaniku muuseum

10. juunist on 19. sajandi linnakodaniku muuseumis Tartus (Jaani 16) avatud näitus „Mina ise ja Kristjan. Helju Sarnet Zaurami autoportreed 1946–1998”.

Näituse käivitajaks sai paari aasta eest välja tulnud ja seni eksponeerimata väikseformaadiline sari Helju Sarnet Zaurami (1922–2017) akvarelli- ja guašitehnikas autoportreesid aastast 1959. Lisandusid sama ajajärgu aktimaalid abikaasast Kristjanist. Nad tutvusid õpingute ajal Tartus. Kui esimene tudeeris Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis, siis teine õppis Tartu Riiklikus Ülikoolis õigusteadust. Kristjan Zauramist (1921–2001) sai hinnatud advokaat Haapsalus. Varasemas loomingus peamiselt vaikelusid, interjööre, linnavaateid  ja maastikke loonud, aga ka abstraktsesse värviilma põiganud Helju Sarnet Zauramilt on teada väga napilt portreesid ja aktimaale, kusjuures portreed on peamiselt autoportreed. Variatsioonid samale teemale pakuvad nauditavaid värvilahendusi valgusele ja varjule. Oma mündi lisavad väljapanekule Helju Sarnet Zaurami õpingukaaslased Helga Jõerüüt, Valdur Ohakas, Henn Roode ja Ülo Sooster oma nii erinevate portreeliste peegeldustega temast.

Helju Sarnet Zauram elas ja töötas suure osa elust Haapsalus, ometi jäi Tartu talle kohaks, kust ta leidis ikka ja jälle loomingulist äratust ja mõttekaaslust. Nii toimis see „Pallase” ajast elu lõpuni. Eriti tihe loominguline suhtlus Tartu ja Haapsalu vahel toimus aga 1950. aastate lõpus ja 1960. alguses. Helju Sarnet Zauramit külastasid ja tema juures peatusid aeg-ajalt Valve Janov, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Silvia Jõgever Tartust, aga ka näiteks Olav Maran Tallinnast. Sel lainel lõi ta oma esimesed abstraktsed teosed. Ühiseid loomingulisi impulsse kaaslastega Kõrgemast Kunstikoolist „Pallas”, Tartu Riiklikust Kunstiinstituudist ja 1960. aasta rühmitise kõrgajast kandis Helju Sarnet Zauram oma loomingus üha edasi, elustades ja rikastades neid nüüdisaja märkide ja seostega.

Neljas väljapanek „Pallase” väikeste suvenäituste sarjast 19. sajandi linnakodaniku muuseumis märgib ühtaegu ära Helju Sarnet Zaurami sajandat sünniaastat.

*

Helju Sarnet Zauram (kodanikunimega Helju Laine, sünd. Sarnet) sündis 19. märtsil 1922 Jõgeval. „Pallasesse” jõudis ta 1943. aastal ja jätkas kunstiõpinguid aastail 1944–1948 Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis, peamiselt Elmar Kitse ja Johannes Võerahansu käe all. Stalini-aegset instituuti tal lõpetada ei lastud. Hiljem töötas ta kunstiõpetajana Otepääl ja Jõgeval. 1954. aastast oli Helju Sarnet Zauram üle kahekümne aasta kunstiõpetaja Haapsalu 1. Keskkoolis ja üle kümne aasta Haapsalu Kunstikoolis, olles viimase asutajaid. Tema õpilaste sekka sattusid eri aegadel kunstnikud Naima Neidre, Esta Kamsen, Henriete Tugi-Nuusberg, Jaan Toomik, Agur Kruusing ja Eeva Ant ning arhitekt Kalle Rõõmus, aga ka näiteks kunstiteadlane Mirjam Peil, kirjandus- ja teatritegelane Margus Kasterpalu, kirjanik ja tõlkija Lauri Pilter.

1998. aastal anti Helju Sarnet Zauramile August Roosilehe nim. kultuuripreemia professionaalse kunsti edendamise eest väljaspool suuri keskusi. Esimene taoline kultuuripreemia oli antud Anu Rauale. Hiljem see hää algatus katkes ja jäigi ainult kaks August Roosilehe laureaati, Anu Raud ja Helju Sarnet Zauram. 1999. aastast oli Helju Sarnet Zauram Kunstiühingu „Pallas” liige. 2005. aastal peeti teda Haapsalu linna teenetemärgi vääriliseks ja 2012. aastal valis Kunstiühing „Pallas” ta oma auliikmeks.       

Helju Sarnet Zaurami teostes on tajutavat dialoogi Tartus Ülo Soosteri ärgitusel kujunenud 1960. aasta rühmitisse kuulunud kunstnike loominguga, põrandaaluse Tartu avangardiga, kes suutis Vene aja surutise tingimusis hoida ja isegi kasvatada vaba kunsti vaimu, luues tinglikke ja sürreaalseid teoseid, mille eksponeerimine oli siis mitte ainult et võimatu, vaid ka riigivastane tegevus. Rühmitisse kuulusid Soosteri kõrval Valve Janov, Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Heldur Viires.

Helju Sarnet Zauram suri 27. detsembril 2017 Haapsalus. Ta oli viimaseid Kõrgemas Kunstikoolis „Pallas” Tartus õpinguid alustanud kunstnikke ja kõrge eani hämmastavalt loomevõimeline.

Kunstiühingu „Pallas” näituse koostas ja kujundas Enn Lillemets ja see jääb vaadata sügise alguseni, 23. septembrini.

Foto: Helju Sarnet Zauram kunstiõpetuse tunnis Haapsalus 1965.

Veel näituseid

Tartu linnamuuseumNäitus

Klaasi- ja elukunstnik Eino Mäelt

24 aprill 2023

28. aprillist kuni suve lõpuni on Tartu linnamuuseumis avatud hüpiknäitus klaasikunstnik Eino Mäelti loomingust. Linnamuuseumi, Tartu linna ja Eesti Tarbekunsti-…

Tartu linnamuuseumNäitus

Rõõm ja mure kaksikvennad. Eduard Rüga paguluses

11 aprill 2023

Alates 20. aprillist on Tartu Linnamuuseumi kolmes saalis avatud Kunstiühing Pallase näitus „Rõõm ja mure kaksikvennad. Eduard Rüga paguluses”. Näituse…

Oskar Lutsu majamuuseumNäitus

90 aastat Oskar Lutsu „Tagahoovis“

30 märts 2023

Kirjaniku majamuuseumi plangule üles pandud näitus annab ülevaate Oskar Lutsu jutustuse “Tagahoovis” teekonnast ja olulisematest verstapostidest sel teekonnal.   Raamatu esitrükk…

LaulupeomuuseumNäitus

Näitus „Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap (1893 – 1942). Mälupildid Eestimaast, Tartust ja inimestest enne Teist maailmasõda“

22 veebruar 2023

Alates 2. märtsist on Laulupeomuuseumis avatud ajalooliste fotode näitus „Eesti pildis. Fotograaf Carl Sarap“. Näitus tutvustab Tartut, Lõuna-Eestit ja laulupidusid…

KGB kongide muuseumNäitus

Püsinäitus

7 jaanuar 2021

Püsinäitus annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asus poliitilistel…

Tartu linnamuuseumNäitus

Püsinäitus „Dorpat. Jurjev. Tartu.”

20 jaanuar 2021

Tartu mitmepalgelist ajalugu tutvustab püsinäitus „Dorpat. Jurjev. Tartu.”. Linna kujunemislugu algab muinasaegsest Tarbatu linnusest. Näitusel on väljas muinasaegsed tarbeesemed ning…