2020. aasta juunis möödus 150 aastat rahvusliku teatri algusest. Selle tähistamiseks avab Vanemuise teatri sünnikohas tegutsev laulupeomuuseum uue teatriteemalise püsinäituse.
Näitus „Eesriie üles! Vanemuise teater 150” kutsub osa saama Eesti vanima teatri teekonnast tänapäeva ja on püüe võtta kokku 150 aastat Vanemuise teatri sisutihket ning värvikat ajalugu, kuhu mahub tõuse ja mõõnu, erinevaid ühiskonnakordi, säravaid isiksusi ning oma koha otsimist.
Näitus tutvustab teatrit nii traditsioonilise kultuurimeediumina kui ka uuenduslike suundade kandjana ning toob välja Vanemuise teatri ja tema loomeisikute panuse Eesti kultuurilukku. “Kaheosalise näituse esimene osa räägib Vanemuise teatrist 19. sajandil ja 20. sajandi alguses ning sellest, kuidas Vanemuise Seltsi teatritegevus kasvas esimeseks kutseliseks teatriks,” ütles muuseumi kuraator Triinu Suumann.
Näituse teine osa käsitleb ajaperioodi 20.–21. sajand. “Saali keskseks osaks on ehtsa teatrilava vähendatud koopia, mis pakub võimalust kogeda teatritegemist,” ütles Suumann. “Eraldi toome esile ka lavatagust loometegevust: käed külge tegevuste kaudu näitame, millised on etendusega seotud ametid, ja tutvustame teatrimaailma termineid.”
Näituse kuraatorid on Inge Kukk ja Triinu Suumann. Kujundaja Silver Vahtre. Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja teater Vanemuine.