Tartu Ülikooli semiootika osakonna ökosemiootikud ja Tartu linnamuuseum kutsuvad ürituste sarja „Üleaedne elurikkus üle jõe” raames kõiki huvilisi laupäeval, 5. novembril kell 13 jalutuskäigule Raadi kalmistule.
Kui palju erinevaid tähenduskihte on linnalooduses? Kuidas on kalmistul põimunud kultuuripärand ja loodus? Näiteks, kuidas lugeda kalmistu “märke” – mida kõnelevad hauatähised ja haudade kujundused; või kuidas märgata puuseeni ja miks nad on olulised vanades linnapuistutes?
Novembri aiakülaskäigul pöörame tähelepanu kahele esmapilgul väga erinevale kihile linnamaastikul – kultuuripärandile ja puuseentele. Kui ristid, haudade kujundus ja kalmistu kultuurimärgid on hästi nähtavad, siis puuseeni märgata on tunduvalt keerulisem, kuid nendegi kaudu on võimalik jutustada kalmistukoosluse kujunemislugu.
Jalutuskäiku juhivad sel aastal noore looduskaitsja tiitli pälvinud seeneteadlane ja metsaökoloog Indrek Sell ning kalmistukultuuri asjatundja, Tartu Linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets.
Koguneme Raadi kalmistu peavärava juures Liiva ja Kalmistu tänava ristis. Soovitame riietuda ilmale vastavalt, jalutuskäik kestab umbes 1.5 tundi.
Sündmus on tasuta ja ette registreerima ei pea, küsimuste korral võtke palun ühendust Lona Pälli (lona.pall@ut.ee; tel. 53812181) või Robert Varikuga (Robert.Varik@muuseum.tartu.ee; tel. 53736881).
Üritustesarja “Üleaedne elurikkus üle jõe” eesmärgiks on Ülejõe, Raadi-Kruusamäe ja Kvissentali piirkondade elurikkuse toetamine läbi kogukondlike tegevuste. Sündmust toetab Euroopa Liit läbi Horisondi projekti 101084220 „Koevolutsiooniline lähenemine avamaks looduspõhiste lahenduste ümberkujundavat potentsiaali kogukondade kaasavamaks ja vastupidavamaks muutmisel“ (2022−2026).
Fotod:
Vasakul: ERM Fk 2135:246, autoriks Harry Duglas.
Paremal: autoriks Indrek Mustimets.