Tagasi

Anne Untera loeng ja kuraatorituur

Tartu linnamuuseumSündmus
Toimumise aeg: 20.03.2025 kell 17:00
Toimumise koht: Tartu linnamuuseum, Narva mnt 23

20. märtsil kell 17.00 peab Anne Untera Tartu linnamuuseumis loengu „Kügelgenide naised – kunstnikud, abikaasad, emad“. Ettekandele järgneb kuraatorituur näitusel “Kügelgenid. Ühe baltisaksa perekonna lugu”.

Loengul vaatame baltisaksa naise rolle 18. ja 19. sajandil, abiellumise tingimusi ja reisimisvõimalusi. Kas Sally von Kügelgeni kõrval oli selles suurperekonnas ka teisi andekaid kunstnikke?

Kuid kas aadlidaamil, reeglina paljulapselise pere emal, oli üldse võimalik loominguga tegelda? Vastus on jah ja ei. Perekonna ringis jah, sest laste ning majapidamise eest kandsid hoolt ammed, teenijad, lapsehoidjad ja koduõpetajad, kes andsid nii poistele kui tütarlastele alushariduse kunstis ja muusikas. Baltisaksa aadlinaisel oli vaba aega ja raha, sageli ka päritud annet. Laiemas vaates ei, sest takistuseks oli akadeemilise kunstihariduse kättesaamatus tüdrukutele ning ühiskondlikud hoiakud. Naise looming jäi perekonna ringi.

Kügelgenide trükis ilmunud epistolaarses pärandis on palju andmeid kunstiandekate naiste kohta, kuid nende originaalteoseid leidub avalikes kogudes väga vähe. Loengul vaatleme kahe õe, Helene Marie ja Sophie Zoege von Manteuffeli teoseid ja elukäiku, kellest esimene sai von Kügelgeni suurperekonna esiemaks. Helene Marie pojatütar Sally Kraus (sündinud von Kügelgen) on andnud järelpõlvedele biidermeierliku, kaunite illustratsioonidega „Ühe balti preili vaikse päevaraamatu“. Selles ilmnevad naise toonased ahtad eluvalikud ning peaaegu olematud võimalused oma vaimseid ideaale realiseerida. Sally tundis põlevat soovi saada kunstnikuks, kuid temast tuli pastoriproua Kuramaal ja viie lapse ema. Oma eeldused ja anded realiseeris seevastu kunstnik Constantin von Kügelgeni Tartus sündinud tütar Sally, kellest sai esimene iseseisvalt tegutsev baltisaksa naiskunstnik,portretist ja monumentaalteoste autor. Püüame tema loominguloole lisada uusi üksikasju.

Ettekanne ja kuraatorituur kuuluvad näituse “Kügelgenid. Ühe baltisaksa perekonna lugu” publikuprogrammi.

Sündmusel osalemine muuseumipiletiga 13 € / 9 €.

Teisi sündmuseid

Kõik sündmused
Tartu linnamuuseumSündmus

Kontsert: Varjud ja valgus – Bridge ja Elgar

15 aprill 2025

Kerstin Kullerkupp, viiulElle-Riin Volmer, klaver Kavas:Frank Bridge (1879–1941) – Viiulisonaat H. 183Edward Elgar (1857–1934) – Viiulisonaat e-moll,op. 82 Frank Bridge’i…

Oskar Lutsu majamuuseumSündmus

Muuseumiöö Oskar Lutsu majamuuseumis

1 aprill 2025

Võimalik on end vabalt tunda Oskari hubases kodus ja iseseisvalt muuseumi näituseid uurida. Muuseumitöötajad vastavad hea meelega külastajate küsimustele. Kell…

KGB kongide muuseumSündmus

Muuseumiöö KGB kongide muuseumis

1 aprill 2025

KGB kongide muuseumi püsinäitus annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest, kommunistliku režiimi kuritegudest ning eluolust eeluurimisvanglas. Külastajatele on avatud hoone keldriosa,…

19. sajandi linnakodaniku muuseumSündmus

Muuseumiöö linnakodaniku muuseumis

1 aprill 2025

19. sajandi linnakodaniku muuseum avab õhtuhämaruses uksed ning pakub võimaluse kogeda veidi teistsugust muuseumikülastust. Külastajad saavad tutvuda 200 aasta taguse…

19. sajandi linnakodaniku muuseumSündmus

Lihavõttepühade perehommik

1 aprill 2025

Aprilli teisel nädalavahetusel ootab 19. sajandi linnakodaniku muuseum huvilisi külla rääkima erinevatest kevadpühade traditsioonidest. Räägime, kuidas tähistas munadepühi talurahvas ning…

KGB kongide muuseumSündmus

Märtsiküüditamise mälestuspäev

19 märts 2025

KGB kongide muuseum mälestab 25. märtsil märtsiküüditamise ohvreid. Muuseum ootab külastajaid oma püsi- ja ajutise näitusega tutvuma. 25. märtsil on…

Kõik sündmused